Silné nočné búrky spôsobili rozsiahle škody, Banská Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu (foto)

Slovensko Správy

17.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. augusta, 11:27

Silný vietor spojený s dažďom a krupobitím, ktorý sa v noci prehnal Banskou Bystricou, spôsobil v meste nemalé škody. Ako informuje mesto v tlačovej správe, vzhľadom na situáciu v utorok zasadal krízový štáb mesta a následne vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Od skorých ranných hodín sú v teréne všetky záchranné zložky, ktoré mapujú situáciu a pomáhajú obyvateľom pri odstraňovaní vzniknutých škôd. Týka sa to najmä vyvrátených stromov, zlámaných konárov a strhnutých striech z rodinných domov.

Samospráva v spolupráci s mestskou políciou, Hasičským a záchranným zborom a mestskými dodávateľskými spoločnosťami intenzívne komunikujú, prijímajú podnety a pomáhajú vo všetkých mestských častiach. Najhoršia situácia bola pri Rooseveltovej nemocnici, kde už Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES) uvoľnili trolejové vedenie a postupne sa začína s potrebnými opravami.

Poškodené domy prekryjú plachtami

Zlá situácia je na Fončorde, v Sásovej či v Podlaviciach, kde silný vietor strhol viacero striech z rodinných domov. V súčasnosti sú spriechodnené všetky hlavné tepny v meste. Mesto má k dispozícii plachty na prekrytie domov a spolu s hasičmi zabezpečuje výškovú techniku a plošiny potrebné na pomoc obyvateľom rodinných domov, najmä v Podlaviciach a v Sásovej.

Štyri desiatky hasičov s viacerými kusmi hasičskej techniky a ťažkej techniky zasahujú v obci Horné Pršany, kde vietor odtrhol strechu z kultúrneho domu. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ Matúš Kondela.

„V ostatných častiach Banskobystrického kraja išlo prevažne o odstraňovanie popadaných stromov a odčerpávanie vody,“ doplnil hovorca s tým, že celkovo v Banskobystrickom kraji zasahovalo viac ako 100 príslušníkov s viac ako tridsiatimi kusmi hasičskej techniky.

„Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sú v plnom nasadení už od nočných hodín. V teréne sú desiatky zamestnancov mesta, mestských spoločností a dobrovoľníkov, ktorí operatívne reagujú a vykonávajú potrebné pomocné práce. Usilujeme sa postupovať systematicky a vzhľadom na zlepšujúce sa počasie verím, že sa situácia ustáli aj napriek tomu, že nové podnety stále pribúdajú. Zasahujeme vo všetkých lokalitách. Banskobystričania si vždy vedeli pomôcť, a preto prosím obyvateľov, ktorí majú tú možnosť, aby aj tentokrát prejavili spolupatričnosť a podali pomocnú ruku svojim susedom a známym, ktorým nočná búrka zničila majetok alebo sa momentálne v čase dovolenkového obdobia nachádzajú mimo svojho bydliska,“ vyzýva primátor mesta Ján Nosko.

Cesta na Skalku je neprejazdná

Cesta z Kremnice na Skalku je aktuálne neprejazdná. Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, dôvodom sú popadané stromy. Polícia odporúča do horského strediska Skalka použiť cestu cez obec Krahule.

„Turistov upozorňujeme, aby radšej svoje plány prehodnotili z dôvodu zlých poveternostných podmienok,“ dodáva polícia.

Všetky vzniknuté škody môžu obyvatelia Banskej Bystrice nahlasovať na linku 159, na ktorej polícia zaznamenáva podnety a postupne zabezpečuje ich riešenie. Vyvrátené, zlomené či poškodené stromy je možné nahlásiť priamo ZAaRESu na e-mail sekretariat@zaaresbb.sk.

Viac k témam: materiálne škody, počasie, silné búrky
Zdroj: Webnoviny.sk – Silné nočné búrky spôsobili rozsiahle škody, Banská Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.