Siedmi slovenskí vojaci, ktorí sa nachádzali na misii v Iraku, sú už mimo krajiny

Správy Svet

7.1.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. januára, 10:28

Siedmi slovenskí vojaci, ktorí sa nachádzali na výcvikovej misii v Iraku, sú už mimo jeho územia. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Ďalšie kroky sa uskutočnia po konzultácii so spojencami.

Prebehla dočasná relokácia

„Predseda vlády SR Peter Pellegrini oznamuje, že vzhľadom na aktuálnu situáciu v Iraku, ktorá viedla k pozastaveniu aktivít výcvikovej misie NATO, prebehla dočasná relokácia siedmich slovenských vojakov mimo územia Iraku v súlade s bezpečnostnými pravidlami,“ priblížil tlačový odbor Úradu vlády SR.

Podľa Ministerstva obrany SR sú slovenskí vojaci v poriadku a plnia úlohy v súlade s rozhodnutím velenia misie. Rezort je navyše v pravidelnom kontakte s veliteľom slovenských vojakov.

„Ministerstvo obrany SR je o celej aktivite informované a celú situáciu monitoruje. Slovenskí vojaci sú aktuálne v poriadku a plnia úlohy v súlade s rozhodnutím velenia misie. Rezort je v pravidelnom kontakte s veliteľom slovenských vojakov. Z bezpečnostných dôvodov nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Zabitie Kásima Solejmáního

Americký prezident Donald Trump nariadil minulý týždeň v piatok raketový útok na letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Solejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom.

Telo Sulejmáního identifikovali len podľa prsteňa. Rakety, ktoré boli vystrelené z dronu, totiž vybuchli v momente, keď vystupoval z lietadla. „Americké jednotky na pokyn prezidenta urobili obranný krok, aby ochránili amerických občanov v zahraničí a zabili Kásima Sulejmáního. Cieľom útoku bolo zamedziť ďalším plánovaným útokom zo strany Iránu,“ píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva obrany.

Ozbrojený útok má veľkú odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. USA vyzvalo svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky.

Predseda vlády SR sa v tejto súvislosti v nedeľu stretol v Banskej Bystrici s ministrom obrany SR, náčelníkom generálneho štábu a riaditeľom vojenského obranného spravodajstva.

Viac k témam: americký prezident, minister obrany SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Siedmi slovenskí vojaci, ktorí sa nachádzali na misii v Iraku, sú už mimo krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.