Severná Kórea vypálila ďalšie rakety, Japonci sa obávajú o svoju bezpečnosť

Správy Svet

9.3.2020 (Webnoviny.sk) – Severná Kórea v pondelok vystrelila zo svojho východného pobrežia tri strely krátkeho doletu. Informoval o tom Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl s tým, že strely vypálili z provincie Južný Hamgjong. Podľa Soulu to boli viaceré druhy striel, ktoré leteli najďalej 200 kilometrov v maximálnej výške 50 kilometrov

Južná Kórea vyjadrila v súvislosti s vypálením striel „veľkú ľútosť“ a uviedla, že porušuje skoršiu dohodu medzi Kóreami zameranú na zmenšenie vojenského nepriateľstva medzi nimi.

KĽDR ohrozuje mier

Kancelária juhokórejského prezidenta informovala, že šéf juhokórejskej národnej bezpečnosti, minister obrany a šéf tajných služieb spolu o situácii diskutovali a zhodli sa, že konanie Severu nepomáha úsiliu nastoliť mier na Kórejskom polostrove.

Hlavný tajomník japonskej vlády Jošihide Suga uviedol, že severokórejské strely boli pravdepodobne balistické. Japonsko podľa jeho slov zaznamenalo viacero striel, ktoré leteli 100 až 200 kilometrov, ale žiadna nedopadla do japonskej výlučnej ekonomickej zóny.

„Najnovšie konanie Severnej Kórey je s jej opakovaným vystreľovaním balistických rakiet vážnou hrozbou pre mier a bezpečnosť Japonska a vážnym problémom pre celú medzinárodnú spoločnosť,“ vyjadril sa Suga.

Kim Čong-unovi sa nepáči kritika zo zahraničia

Pchjongjang vypálil strely dva dni po tom, čo pohrozil, že podnikne „závažné“ kroky na protest proti kritike zo zahraničia za skoršie cvičenia s ostrou paľbou. KĽDR tvrdí, že počas ostatných 10 dní jej líder Kim Čong-un dozeral na dvoje delostrelecké cvičenia s ostrou paľbou.

Južná Kórea a niektoré európske krajiny protestovali proti druhým manévrom z 2. marca, ktoré podľa nich zahŕňali balistické strely v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Severná Kórea argumentuje, že má právo organizovať vojenské cvičenia, pretože čelí hrozbe amerických a juhokórejských síl.

Viac k témam: balistické strely, Jošihide Suga, KĽDR, vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea vypálila ďalšie rakety, Japonci sa obávajú o svoju bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.