Šeliga vyzval komisiu špecializovaného súdu, aby sa spýtala Trubana na jeho majetkové pomery

Slovensko Správy

29.4.2020 (Webnoviny.sk) – Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) odporučil komisii Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), aby sa pri vypočúvaní Michala Trubana pýtala na jeho majetkové pomery. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii pred budovou NR SR.

Kandidáti na predsedu súdu

Súčasný predseda ŠTS Truban je jedným zo štyroch kandidátov, ktorí sa uchádzajú o funkciu predsedu súdu. Zvyšnými tromi kandidátmi sú Ján Buvala, Ján Hrubala a Igor Králik.

„S osobou pána Trubana je spojených viacero pochybností, predovšetkým v súvislosti s jeho majetkovými pomermi. Komisii ŠTS som preto adresoval výzvu, aby sa pri jeho vypočúvaní pýtala, akým spôsobom svoj majetok nadobudol, či to bolo legálnou cestou,“ uviedol Šeliga.

Definitívne slovo má Kolíková

Uchádzači o funkciu predsedu ŠTS najskôr predstúpia pred päťčlennú komisiu a v prípade ich odporučenia bude mať definitívne slovo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Podľa zákona však nemusí vybrať ani jedného z kandidátov odporučených komisiou. Súčasnému šéfovi Trubanovi uplynie funkčné obdobie v júni tohto roka. Jeho meno sa objavilo aj v komunikácii obžalovaného Mariana K. cez aplikáciu Threema.

Špecializovaný trestný súd pojednáva najmä prípady, ktoré sa týkajú závažnej kriminality, organizovaných zločineckých skupín a iných. Jeho predchodcom bol Špeciálny súd, ktorý vznikol v roku 2004 a ktorého pôsobenie skončilo na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR v júli 2009.

Agentúra SITA požiada o stanovisko Michala Trubana.

Viac k témam: podpredseda Národnej rady SR (NR SR), sudca
Zdroj: Webnoviny.sk – Šeliga vyzval komisiu špecializovaného súdu, aby sa spýtala Trubana na jeho majetkové pomery © SITA Všetky práva vyhradené.