Šéf polície v Hesensku skončil pre škandál s vyhrážkami političke, podozrievajú extrémistov

Správy Svet

14.7.2020 (Webnoviny.sk) – Policajný náčelník v nemeckej spolkovej krajine Hesensko skončil vo funkcii pre škandál okolo výhražných e-mailov, ktoré dostala ľavicová poslankyňa po tom, čo sa niekto dostal k jej osobným údajom na policajnom počítači.

Hesenský minister vnútra Peter Beuth informoval, že šéf polície Udo Münch požiadal o prepustenie do predčasného dôchodku.

Policajný šéf prebral zodpovednosť

Beuth sa vyjadril, že Münch preberá zodpovednosť za zlyhania, „za ktoré sa nemusí zodpovedať sám“, informuje tlačová agentúra dpa.

Škandál sa týka Janine Wissler, prominentnej političky zo strany Ľavica, ktorá dostala výhražné e-maily podpísané NSU 2.0, čo je zjavný odkaz na krajne pravicovú skupinu Národnosocialistické podsvetie. Tá v rokoch 2000 – 2007 zabila desať ľudí, väčšinou s imigrantskými koreňmi.

Niekto žiadal o osobné údaje

Ako vyšlo najavo, niekto požiadal o jej osobné údaje na počítači hesenskej polície, nie je však známe kto. Prípadu sa venuje osobitný vyšetrovateľ, ktorého menovala krajinská vláda.

Výhražné správy s podpisom NSU 2.0 v roku 2018 prišli aj právnikovi vo Frankfurte, ktorý zastupoval rodiny obetí v procese s jedinou žijúcou členkou.

Beuth uviedol, že nemôže vylúčiť možnosť krajne pravicovej extrémistickej siete v radoch regionálnej polície.

Viac k témam: extrémizmus, krajná pravica
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf polície v Hesensku skončil pre škandál s vyhrážkami političke, podozrievajú extrémistov © SITA Všetky práva vyhradené.