Ruský útok je nepravdepodobný, avšak Pobaltie podľa Estónska stále čelí hrozbe

Správy Svet

12.2.2020 (Webnoviny.sk) – Estónska zahraničná spravodajská služba odhaduje, že pravdepodobnosť vojenského útoku zo strany susedného Ruska ostáva malá, avšak akákoľvek konfrontácia medzi Ruskom a Západom by sa mohla rýchlo zmeniť na „hrozbu pre Estónsko, Lotyšsko a Litvu„. Hoci sa Moskva chce vyhnúť otvorenému konfliktu s NATO, mohla by si zvoliť „preventívnu vojenskú ofenzívu“ v pobaltskom regióne, uviedol v stredu generálny riaditeľ spravodajskej služby Mikk Marran.

Hlavnou bezpečnostnou hrozbou pre Estónsko je v roku 2020 Rusko. Táto hrozba sa nezmenila, keďže sa nezmenilo Rusko,“ vyhlásil Marran pred novinármi počas tlačovej konferencie v hlavnom meste Tallinn. Ako povedal, režim ruského prezidenta Vladimira „Putina ostáva pri moci a naďalej bojuje proti demokratickému poriadku vo svete vrátane Estónska a našich spojencov (z NATO). Takmer všetky hrozby pre Estónsko vyplývajú z konania Ruska,“ konštatoval šéf estónskej rozviedky.

Viac k témam: hrozba, pobaltské štáty, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruský útok je nepravdepodobný, avšak Pobaltie podľa Estónska stále čelí hrozbe © SITA Všetky práva vyhradené.