Rusko vyhostilo dvoch nemeckých diplomatov, ministerstvo krok označilo za zlý signál

Správy Svet

12.12.2019 (Webnoviny.sk) – Rusko vo štvrtok vyhostilo dvoch nemeckých diplomatov po tom, ako Berlín minulý týždeň požiadal o opustenie krajiny dvoch zamestnancov tamojšieho ruského veľvyslanectva. Ruské ministerstvo zahraničných vecí ako dôvod uviedlo „princíp reciprocity„. Dvojica musí opustiť Rusko do siedmich dní.

Nemecko vyhostilo Rusov 4. decembra po tom, ako ruské úrady neodpovedali na žiadosť o pomoc pri objasnení úmrtia Gruzínca v Berlíne. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok označilo ruský krok za „nespravodlivý a zlý signál„.

Vyšetrovanie spomínaného úmrtia prevzala nemecká federálna prokuratúra po tom, ako dôkazy naznačovali, že je do prípadu zapojená ruská vláda alebo Čečensko. Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň vyhlásil, že zavraždený muž bol „bandita a vrah„. Dodal, že Rusko opakovane žiadalo Nemecko o jeho vydanie, no bez úspechu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok povedal, že podľa ruských úradov sa muž podieľal na „závažných krvavých teroristických útokoch a masových vraždách“ v Rusku. Nemecké ministerstvo spravodlivosti v stredu vyhlásilo, že nevie o žiadnej žiadosti o vydanie muža.

Viac k témam: diplomati, vyhostenie, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko vyhostilo dvoch nemeckých diplomatov, ministerstvo krok označilo za zlý signál © SITA Všetky práva vyhradené.