Rezervu predsedu vlády neplánuje Matovič zrušiť, chce zmeniť spôsob jej využívania

Slovensko Správy

26.4.2020 (Webnoviny.sk) – Premiér Igor Matovič (OĽaNO) neplánuje zrušiť rezervu predsedu vlády, ale chce zmeniť spôsob jej využívania. Pre agentúru SITA to uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) rozdal krátko pred svojím odchodom z tejto rozpočtovej rezervy 439-tisíc eur.

Pochybnosti s dotáciami

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) v tejto súvislosti Matoviča vyzvala, aby rezervu predsedu vlády zrušil.

„Pán premiér neplánuje zrušiť rezervu predsedu vlády, ale zásadne zmeniť spôsob jej využívania,“ priblížilo tlačové oddelenie úradu vlády. K zrušeniu rezervy ho 22. marca vyzvala TIS po tom, ako poukázala na pochybnosti s dotáciami, ktoré úrad expremiéra Pellegriniho podpísal deň pred podaním demisie vlády.

Mimovládka tvrdí, že tento nástroj finančnej podpory si neplní svoju funkciu. Na nejasnosti v súvislosti s prideľovaním takejto formy finančnej podpory upozornil aj poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (OKS, klub SaS) vo svojom blogu.

Transparency zdôraznila, že v tomto prípade nejde iba o tradičné výhrady k netransparentnému či neférovému prerozdeľovaniu peňazí.

Pellegrini v Slovenke

„Je trestuhodné, že v čase koronakrízy nebol ani cent z týchto prostriedkov využitý na zmierňovanie dopadov epidémie. Rezerva má byť pritom podľa zákona využívaná práve na ‚krytie nepredvídaných výdavkov‘,“ ozrejmila koncom marca TIS.

Mimovládka dodala, že neobstojí ani vysvetlenie expremiéra, že zmluvy sa administratívne pripravovali dlho. Ďalej poznamenala, že vzhľadom na krízovú situáciu mohol Úrad vlády SR pôvodné rozhodnutia prehodnotiť a peniaze použiť inak a zmysluplnejšie.

Mimovládka ešte 12. februára upozornila, že z rezervy predsedu vlády úrad venoval 50-tisíc eur občianskemu združeniu Slovenka na organizáciu folklórneho Dňa kroja v Banskej Bystrici.

V daný deň vyšiel v časopise Slovenka patriaci pod danú organizáciu rozhovor s vtedajším premiérom Petrom Pellegrinim. Časopis sa vtedy ohradil voči tomu, že by rozhovor s premiérom súvisel s dotáciou vyčlenenou z rezervy predsedu vlády.

Viac k témam: dotácie, rezerva predsedu vlády
Zdroj: Webnoviny.sk – Rezervu predsedu vlády neplánuje Matovič zrušiť, chce zmeniť spôsob jej využívania © SITA Všetky práva vyhradené.