Remišová podávala podnet na firmy Bonul a VEL Security, o finančných tokoch vraj vedela aj polícia

Slovensko Správy

28.4.2020 (Webnoviny.sk) – Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) ešte ako opozičná poslankyňa v apríli 2018 podala na Protimonopolný úrad SR podanie pre podozrenie na finančné prepojenie bezpečnostných služieb Bonul a VEL Security.

Ako v utorok ďalej povedala na tlačovej besede, podnet sa týkal zákazky pre Zbor väzenskej a justičnej stráže v hodnote osem miliónov eur.

Dôvody sa najskôr nezistili

Podľa medializovaných informácií Bonul v minulosti posielal VEL Security finančné prostriedky napriek tomu, že spolu súťažili v rámci štátnych zákaziek.

Protimonopolný úrad podľa Remišovej jej po skoro roku zaslal stanovisko, že dôvody pre začatie správneho konania vo veci sa nezistili.

„Som veľmi rada, že sa tento prípad znovu otvorí, ale nemôže to na Slovensku tak fungovať, že kontrolné inštitúcie budú ukončovať a preverovať podnety podľa toho, kedy ktorá vláda vládne,“ zdôraznila Remišová s tým, že orgány ako Protimonopolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie alebo Najvyšší kontrolný úrad musia fungovať nezávisle.

„Pokladám za zvláštne, že polícia aj iné orgány privierali roky oči nad fungovaním Bonulu a nebrali vážne naše upozornenia,“ dodala Remišová.

Zurian chce skontrolovať aj políciu

Protimonipolný úrad podľa denníka Sme preverí toky finančných prostriedkov medzi súkromnými bezpečnostnými službami Bonul a VEL Security.

„Obe firmy boli do roku 2012 personálne prepojené, ale napriek tomu neskôr spolu súťažili vo viacerých medializovaných tendroch,“ pripomenul denník.

Podľa denníka o spomínaných prepojeniach vedela aj polícia, ale nekonala. „Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian chce preto prácu polície skontrolovať,“ dodal denník.

Viac k témam: SBS Bonul, vicepremiér pre informatizáciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Remišová podávala podnet na firmy Bonul a VEL Security, o finančných tokoch vraj vedela aj polícia © SITA Všetky práva vyhradené.