Rakúsky princ údajne neoprávnene zastrelil medveďa, úrady majú podozrenie z pytliactva

Správy Svet

6.5.2021 (Webnoviny.sk) – Rumunská polícia bude vyšetrovať možné pytliactvo v prípade rakúskeho princa, ktorý údajne „neoprávnene“ zastrelil medvedieho samca počas marcovej poľovačky v Karpatoch. Informovali o tom v stredu rumunské úrady.

Podľa oficiálnych poľovníckych dokumentov dostal princ Emanuel z rodu Lichtenštajnov v marci štvordňové povolenie na lov v župe Covasna v centrálnej časti Rumunska, kde 13. marca skolil 17-ročného medveďa hnedého, za ktorého zaplatil 7-tisíc eur.

Chýbajú niektoré dokumenty

Vysoký predstaviteľ rumunského ministerstva životného prostredia Octavian Berceanu však potvrdil podozrenie z pytliactva, keď poznamenal, že chýbajú niektoré oficiálne dokumenty požadované pri zabití medveďa. „Miestna agentúra životného prostredia by mala po zastrelení informovať ochrancov životného prostredia, ale nestalo sa tak,“ povedal Berceanu.

Samotný princ prostredníctvom švajčiarskeho denníka Blick uviedol, že sa k záležitosti nebude vyjadrovať.

Lov na trofeje je zakázaný od 2016

Rumunsko oficiálne zakázalo lov na trofeje v roku 2016. Nevzťahuje sa to však na „problematické“ medvede, ktoré škodia napríklad poľnohospodárskym plodinám alebo domácim zvieratám. V takom prípade je ako posledná možnosť vydanie povolenia poľovníckym združeniam na odstrel. Tie potom takéto povolenia predávajú lovcom trofejí.

Rumunsko je domovom najväčšej európskej populácie medveďov hnedých. Oficiálne ich je okolo šesťtisíc. Niektorí experti však tieto čísla spochybňujú a tvrdia, že metodika počítania medveďov bola nevyhovujúca.

Viac k témam: medveď, pytliactvo, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rakúsky princ údajne neoprávnene zastrelil medveďa, úrady majú podozrenie z pytliactva © SITA Všetky práva vyhradené.