Radikálni moslimskí duchovní sú silnejší než vláda, vynútili si konanie bohoslužieb a najali si ozbrojencov

Správy Svet

18.4.2020 (Webnoviny.sk) – V piatkovom meraní síl medzi pakistanskou vládou a radikálnymi islamskými duchovnými jednodznačne zvíťazili tí druhí.

Mnohé mešity po celej krajine nerešpektovali zákazy, výzvy a hrozby zo strany pakistanskej vlády, a napriek epidémii koronavírusu a vládnym opatreniam proti jeho šíreniu sa v nich tak, ako každý piatok, konali tradičné piatkové modlitby za účasti množstva veriacich.

Viac o téme: Koronavírus

Ako v sobotu informovala agentúra The Associated Press (AP), najmenej v jednej mešite v metropole Islamabad boli prítomní aj ozbrojenci najatí miestnym duchovným, ktorí mali zabrániť polícii v prípadnom zásahu. Policajti sa však na mieste ani neukázali.

Opatreniami vlády sa nemienia riadiť

Radikálni pakistanskí moslimskí duchovní už dlhšie vyhlasujú, že sa nemienia riadiť opatreniami vlády, ktorá zakázala akékoľvek zoskupovanie viac ako štyroch ľudí na jednom mieste.

V stredu vydalo pakistanské združenie radikálnych moslimských učencov vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že vládne nariadenie o potrebe dodržiavať medzi sebou odstup sa na mešity nevzťahuje.

Päť denných modlitieb je nutné vykonávať

Ešte predtým, v utorok, vydal podobne tvrdohlavé vyhlásenie aj vplyvný pakistanský moslimský duchovný Muhammad Takí Usmání.

„V aktuálnych podmienkach je naďalej nevyhnutné vykonávať päť denných modlitieb, súčasne je treba dodržiavať preventívne opatrenia,“ vyhlásil ultrakonzervatívny klerik z Karáči.

V Pakistane je zatiaľ 7 481 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, na ochorenie COVID-19 zomrelo už 143 ľudí.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, COVID-19, islam, Koronavírus, mešita, moslimovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Radikálni moslimskí duchovní sú silnejší než vláda, vynútili si konanie bohoslužieb a najali si ozbrojencov © SITA Všetky práva vyhradené.