Putin: Trumpov impeachment je pritiahnutý za vlasy a republikáni majú v senáte väčšinu

Správy Svet

19.12.2019 (Webnoviny.sk) – Impeachment amerického prezidenta Donalda Trumpa je pritiahnutý za vlasy a americký Senát ho aj tak zruší. Myslí si to ruský prezident Vladimir Putin. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Moskve, krok je len pokračovaním boja demokratov proti Trumpovi. „Strana, ktorá prehrala voľby, bojuje ďalej inými prostriedkami,“ skonštatoval Putin.

Senát ho neschváli

Trumpov impeachment zároveň prirovnal k predchádzajúcemu vyšetrovaniu amerického prezidenta pre údajnú spoluprácu s Ruskom, čo označil za bezdôvodné. Putin tiež poznamenal, že žalobu na Trumpa „musí ešte schváliť Senát, kde majú republikáni väčšinu“. Ako však dodal, je „nepravdepodobné, že by zosadili zástupcu vlastnej strany z dôvodu, ktorý mi pripadá úplne pritiahnutý za vlasy”.

Dolná komora amerického Kongresu, Snemovňa reprezentantov, schválila impeachment, teda ústavnú žalobu na prezidenta v súvislosti s jeho vydieraním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za účelom získania vlastného politického prospechu.

Tretí prípad v histórii

Šlo pritom len o tretí takýto prípad v histórii USA. Hlasovalo sa o obvineniach zo zneužitia právomocí a obštrukciách voči Kongresu, a to podľa straníckej príslušnosti. Takmer všetci demokrati text žaloby podporili, republikáni hlasovali proti.

Celý proces však pravdepodobne narazí v Senáte, hornej komore Kongresu, ktorý bude mať v záležitosti konečné slovo. Republikánmi kontrolovaný Senát by mal o impeachmente hlasovať v januári.

Viac k témam: americký prezident, impeachment, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin: Trumpov impeachment je pritiahnutý za vlasy a republikáni majú v senáte väčšinu © SITA Všetky práva vyhradené.