Putin na oslavách Dňa víťazstva varoval, že nacistické idey pretrvávajú (video)

Správy Svet

9.5.2021 (Webnoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v prejave na oslavách konca druhej svetovej vojny v Európe varoval, že nacistické presvedčenie zostáva silné.

Na vojenskej prehliadke na Červenom námestí v Moskve Putin v nedeľu odsúdil „pokusy o prepisovanie histórie, ospravedlňovanie zradcov a zločincov, na ktorých rukách je krv státisícov mierumilovných ľudí“. „Bohužiaľ veľkú časť ideológie nacistov, ktorí boli posadnutí klamlivou teóriou o svojej výnimočnosti, sa opäť pokúšajú uplatňovať,“ povedal ruský prezident bez bližšieho vysvetlenia.

Na vojenskej prehliadke na Červenom námestí, ktorej formát sa z roka na rok len málo líši, sa zúčastnilo viac ako 190 vojenských vozidiel.

Výročie porážky nacistického Nemecka, ktoré v Rusku oslavujú ako Deň víťazstva, je najvýznamnejším občianskym sviatkom v krajine a pripomína činy Červenej armády a veľké utrpenie civilistov. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zomrelo približne 27 miliónov sovietskych vojakov a civilistov.

Viac k témam: Deň víťazstva, Deň víťazstva nad fašizmom, druhá svetová vojna, nacizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin na oslavách Dňa víťazstva varoval, že nacistické idey pretrvávajú (video) © SITA Všetky práva vyhradené.