Prvá grécka prezidentka zložila slávnostný sľub, pre koronavírus bol parlament takmer prázdny

Správy Svet

13.3.2020 (Webnoviny.sk) – Prvá prezidentka Grécka, 63-ročná bývalá sudkyňa Katerína Sakellaropoúlouová, zložila v piatok prezidentský sľub. Stalo sa tak takmer dva mesiace po tom, čo jej parlament drvivou väčšinou hlasov vyslovil svoju podporu.

Piatková ceremónia sa konala v takmer prázdnom parlamente, čo je súčasťou opatrení proti šíreniu koronavírusu. Prítomná bola len hŕstka poslancov a limitovaný počet novinárov.

V Grécku sú zatvorené školy, univerzity, kiná, divadlá, posilňovne aj nočné kluby. Úrady vyzývajú ľudí, aby ostali doma a vyhli sa veľkým zhromaždeniam v snahe utlmiť šírenie epidémie. V krajine doteraz potvrdili 117 prípadov nákazy koronavírusom a jedno úmrtie. Ceremóniu skladania prezidentského sľubu vysielala naživo štátna televízia.

Grécko má historicky nízky počet žien na vysokých politických postoch. V súčasnom kabinete rovnako s výnimkou jednej zastávajú všetky funkcie muži. Sakellaropoúlouová vystriedala v prezidentskom kresle 69-ročného konzervatívca Prokópisa Pavlópoulosa. Funkciu bude vykonávať päť rokov.

Viac k témam: Koronavírus, prezidentské voľby, prezidentský sľub
Zdroj: Webnoviny.sk – Prvá grécka prezidentka zložila slávnostný sľub, pre koronavírus bol parlament takmer prázdny © SITA Všetky práva vyhradené.