Protiimigračné hnutie PEGIDA bolo nemeckou spravodajskou službou označené za extrémistické

Správy Svet

7.5.2021 (Webnoviny.sk) – Nemecká spravodajská služba v piatok klasifikovala protiimigračnú skupinu PEGIDA ako „preukázateľné extrémistické hnutie“.

Spravodajská služba v spolkovej krajine Sasko uviedla, že má dostatok dôkazov o tom, že PEGIDA, ktorá sa zastáva európskych vlastencov a vystupuje proti islamizácii Západu, sa v ostatných rokoch zmenila na protiústavné hnutie.

Takáto klasifikácia znamená, že bezpečnostné orgány budú mať povolenie monitorovať aktivity a členov skupiny. Táto iniciatíva, ktorá vznikla v saských Drážďanoch, organizuje od roku 2014 protesty proti prisťahovalcom a islamu.

Na vrchole svojej popularity prilákala každý týždeň na zhromaždenia desaťtisíce účastníkov. V priebehu ostatných rokov však postupne stratila na popularite.

PEGIDA podľa spravodajskej služby poskytuje krajne pravicovým extrémistom prostriedky na šírenie antidemokratickej propagandy, čo z dlhodobého hľadiska predstavuje vážnu hrozbu pre liberálno-demokratický spoločenský poriadok v Nemecku.

Viac k témam: extrémizmus, PEGIDA
Zdroj: Webnoviny.sk – Protiimigračné hnutie PEGIDA bolo nemeckou spravodajskou službou označené za extrémistické © SITA Všetky práva vyhradené.