Projekt obstarania transportérov 4×4 sa zruší, minister Naď chce zvážiť ponuku od Američanov

Slovensko Správy

29.4.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. apríla, 12:40

Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu obstarania transportérov 4×4. Zároveň ministerstvo pozastavuje nákup transportérov 8×8. Nákup 3D radarov plánuje upraviť a stransparentniť. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Minister sa tiež rozhodol odobrať hodnosť kapitán bývalému predsedovi Národnej rady SR Andrejovi Dankovi (SNS) a hodnosť plukovník bývalému ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi (nom. Smer-SD).

Naď prisľúbil, že pod jeho vedením bude rezort transparentnejší a zdôraznil, že všetky veľké projekty, ktoré ministerstvo v minulosti uskutočnilo, nechal posúdiť Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Budovanie ťažkej brigády

„Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu obstarania transportérov 4×4,“ oznámil minister. Projekt totiž považuje za „vyslovene netransparentný“ a ak by armáda v budúcnosti takéto vozidlo potrebovala, na ich zabezpečenie sa uskutoční medzinárodné obstarávanie.

Ministerstvo zároveň pozastavuje nákup transportérov 8×8. Naď ho označil za „manuál“ Slovenskej národnej strany (SNS) a jej správania sa v armáde. Proces ich obstarania bol podľa neho plný cieleného utajovania.

Naď tiež zdôraznil, že Slovensko vozidlá v takejto konfigurácii aktuálne nepotrebuje a bude rokovať so svojimi partnermi z NATO, pretože má ako krajina záväzok vybudovať ťažkú brigádu.

V prípade radarov je podľa ministra najväčším problémom ich aktuálna životnosť. „Sú najväčším problém v ozbrojených silách. Ostal nám jeden jediný a budúci rok mu končí životnosť,“ zdôraznil. Naď sa preto rozhodol, že zašle krajinám, ktoré sa zúčastnili medzinárodnej súťaže, možnosť poslať ešte jednu ponuku. Na základe nich sa neskôr rozhodne.

Koniec „papalašizmu“ pri vojakoch v zálohe

Naď by chcel v budúcnosti zabrániť aj „papalašizmu“, ktorý sa prejavuje povyšovaním vojakov v zálohe. Informoval, že bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) za svojho pôsobenia povýšil do rôznych vyšších hodností iných ministrov a vysokých predstaviteľov za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Boli nimi Vazil Hudák, Marek Maďarič, Ľubomír Vážny, Ján Richter, Ľubomír Jahnátek, Miroslav Lajčák, Robert Fico a Tomáš Borec. Borec si ako jediný povýšenie do hodnosti potvrdil aj na okresnom úrade.

Šéf rezortu obrany sa preto rozhodol, že mimoriadne povyšovanie vojakov v zálohe už nebude možné a hodnosti odobral Tomášovi Borecovi a bývalému predsedovi parlamentu Dankovi. Ten mal hodnosť kapitána.

Riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová uviedla, že z hodnosti kapitán v zálohe pre predsedu SNS nevyplývali žiadne výhody.

„Rešpektuje rozhodnutie pána ministra Naďa, tak ako rešpektoval rozhodnutie pána ministra Gajdoša. Základnú vojenskú službu si odslúžil v zmysle branného zákona v roku 1998,“ dodala.

Čo nie je tajné, musí byť verejné

Ozbrojené sily by mali byť podľa Naďa transparentné. „Čo nie je tajné, musí byť verejné. Máte môj prísľub,“ zdôraznil. Ministerstvo pod jeho vedením stiahlo žalobu na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorú podalo bývalé vedenie rezortu.

„Platili sme pokutu tisíc eur mesačne za to, že sme zmluvu o stíhačkách F-16 nedali ÚVO. To je absurdné,“ povedal s tým, že všetky zmluvy, vrátane utajovaných, úradu poskytli. Podľa ministra je tiež problémom, že na Slovensku sú aj vďaka nákupu stíhačiek F-16 stále ruskí technici, ktorí sa starajú o stíhačky MIG-29.

„Nie som z toho nadšený, pretože žiaden ruský technik, nie je ‚len‘ ruský technik. Ani naši spojenci z toho nie sú nadšení a viackrát nás na to upozorňovali,“ ozrejmil s tým, že zmluva na technickú obsluhu stíhačiek MIG platí do roku 2023.

Zváži ponuku od Američanov

Rezort pod jeho vedením tiež zváži ponuku od Spojených štátov amerických (USA) na spolufinancovaie modernizácie armády.

„Nechcem na nikoho hádzať vinu, ale toto nie je ponuka, ktorá prišla včera. Dostali sme ponuku vo výške 50 miliónov dolárov, aby sme vymenili techniku z doby Varšavskej zmluvy za americkú,“ vysvetlil s tým, že pre Slovensko by to znamenalo možnosť nakúpiť americkú techniku v hodnote 100 miliónov dolárov a zaplatilo by polovicu výdavkov.

On sám si vie predstaviť využitie týchto prostriedkov aj na nákup špeciálnych vrtuľníkov pre 5. pluk špeciálneho určenia alebo vyzbrojenie a vybavenie vrtuľníkov BlackHawk, ktoré armáda ešte pod Glváčovým vedením obstarala bez dostatočne vhodnej výzbroje a výstroja, za čo bol v minulosti Glváč kritizovaný.

Viac k témam: minister obrany SR, obrnený transportér, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Projekt obstarania transportérov 4×4 sa zruší, minister Naď chce zvážiť ponuku od Američanov © SITA Všetky práva vyhradené.