Pri požiari v Austrálii objavili starobylý vodný systém, je starší ako pyramídy v Egypte

Správy Svet

22.1.2020 (Webnoviny.sk) – Lesné požiare v austrálskom štáte Viktória odhalili skryté časti rozsiahleho vodného systému, ktorý pred tisíckami rokov postavili pôvodní obyvatelia Austrálie. Kanály a rybníky v Kultúrnej lokalite Budj Bim skrývala vysoká tráva, ktorú pohltil oheň po tom, čo ho v decembri spôsobil blesk.

Starší systém ako pyramídy v Egypte

Starobylý vodný systém sa nachádza v Národnom parku Budj Bim, ktorý sa rozprestiera okolo rovnomennej vyhasnutej sopky, a pozostáva z rôznych kanálov, hatí a priehrad. Tie zo sopečných hornín pred viac ako 6 600 rokmi postavili ľudia z kmeňa Gunditjmara za účelom lovu úhorov. Systém akvakultúry patrí podľa Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) medzi najrozsiahlejšie a najstaršie na svete, pričom je starší ako egyptské pyramídy. Od minulého roka je v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Keď sme sa vrátili do oblasti, našli sme kanál skrytý v tráve a ďalšom poraste. Bol dlhý približne 25 metrov, čo je pomerne značná veľkosť,“ vysvetlil objav pre televíziu CNN zástupca ľudu Gunditjmara Denis Rose, ktorý je projektový manažér v neziskovej organizácii Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation. V spálenej krajine je podľa neho vidieť aj ďalšie nové stavby pripomínajúce kanály a rybníky, čo naznačuje, že systém je oveľa väčší, ako doteraz zaznamenali.

Pri hasení nepoužili ťažké stroje

Spomínaný decembrový požiar sa podľa okresného riaditeľa viktórijského úradu pre zvládanie lesných požiarov Marka Mellingtona, rozšíril na celkovo 790 hektárov územia. V snahe zachrániť svetové dedičstvo hasiči spolupracovali s miestnymi skupinami, aby identifikovali kultúrne dôležité miesta a pri hasení použili namiesto ťažkých strojov „techniky s menším vplyvom„. Toto konanie podľa Mellingtona pomohlo ochrániť pamiatky pred poškodením.

Rose uviedol, že v blízkej budúcnosti plánujú starobylý vodný systém preskúmať. „Dúfame, že počas najbližších týždňov vykonáme komplexný prieskum kultúrneho dedičstva s cieľom preskúmať oblasti, ktoré sme dosiaľ nezaznamenali. Je to dôležité, pretože to poskytovalo bohatý a udržateľný život pre pôvodných obyvateľov a je naďalej dôležitou súčasťou nášho kultúrneho života,“ dodal.

Viac k témam: lesné požiare v Austrálii
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri požiari v Austrálii objavili starobylý vodný systém, je starší ako pyramídy v Egypte © SITA Všetky práva vyhradené.