Pri podozrivých sudcoch konala súdna rada v rámci svojich možností, vyjadrila sa Praženková

Slovensko Správy

29.12.2019 (Webnoviny.sk) – Súdna rada SR aj jej predsedníčka Lenka Praženková konali pri podozrivých sudcoch v rámci svojich možností. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla Praženková. Predsedníčke aj súdnej rade pritom trvalo niekoľko týždňov, kým prišiel prvý disciplinárny podnet na pozastavenie výkonu funkcie sudcu.

Praženková argumentuje tým, že boli vyhodnocované dôkazy a informácie. Pripomína tiež, že podobnej situácii ešte slovenská justícia nečelila. V súčasnosti je viacero sudcov a sudkýň podozrivých z niekoľkých trestných činov. Okrem iného tiež mali intenzívne komunikovať s Marianom K., ktorý je už obžalovaný ako objednávateľ vraždy novinára Jána Kuciaka.

Myslím si, že situácia, akej čelí slovenské súdnictvo v súčasnosti, sa v histórii ešte nevyskytla. Aj napriek viacerým kritikom si myslím, že súdna rada sa riešenia zhostila dobre. Postupne sme začali získavať informácie, začali sa podávať disciplinárne návrhy, niektorí dotknutí sudcovia prerušili výkon funkcie. Dokonca sa po podaní disciplinárneho návrhu z mojej strany funkcie vzdali. Ja ako predsedníčka súdnej rady aj súdna rada sme konali bezodkladne v rámci kompetencií, ktoré zákon priznáva,“ uviedla Praženková.

Preverovanie komunikácie

Ako prvý podal disciplinárny návrh v súvislosti s preverovaním komunikácie s Marianom K. minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Šéf rezortu podmienil návrh tým, že štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti a sudkyňa Monika Jankovská klamala, keď tvrdila, že nebola vo vile advokáta Radomíra Bžána v Chorvátsku. Informáciu napokon potvrdil samotný Bžán. Podľa Praženkovej rada vyhodnocovala všetky informácie.

Jednotlivé kroky boli závislé od množstva informácií mediálnych i oficiálnych, ktoré sme v jednotlivých časových úsekoch mali k dispozícií. V medializovanej kauze ide o také podozrenia z porušenia povinností sudcu, ktoré vyžadujú určité väčšie penzum dôkazov a je potrebné vykonať rozsiahlejšie zisťovania a šetrenia, ktoré je potrené pre zákonný a spravodlivý postup vo veci,“ dodala.

Zásahy voči sudcom

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasiahla voči niektorým sudcom ešte v závere augusta tohto roka. Pri zásahu zaistili policajti viacero mobilných telefónov a počítačov. Komunikáciu z aplikácie Threema s Marianom K. medzitým ako dôkaz pripustil senát Špecializovaného trestného súdu v inom procese.

Vlastnú komisiu zriadila aj Súdna rada SR, ktorá celý prípad preveruje. Praženková podala už niekoľko disciplinárnych návrhov. Komisia súdnej rady sa stretne najbližšie 13. januára budúceho roka.

Pre údajnú komunikáciu s obžalovaným Marianom K. cez aplikáciu Threema odstúpila zo svojho postu štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Jankovská. Tá v súčasnosti čelí aj dvom disciplinárnym podnetom. Medzičasom sa niektorí sudcovia vzdali svojho mandátu dobrovoľne, zo súdnictva úplne odišla napríklad Miriam Repáková či Vladimír Sklenka.

Klamlivé informácie

Z postu člena súdnej rady odstúpil advokát Michal Mišík, ktorý právne zastupuje jednu z podozrivých sudkýň Zuzanu Maruniakovú. Tá rozhodovala civilný proces na Okresnom súde Bratislava V o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza.

Výkon si pozastavil aj bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner, ktorý však obratom požiadal o zapísanie do Slovenskej advokátskej komory. Komisia súdnej rady odporučila svojim kolegom, aby podali disciplinárny podnet aj na Jankovskej sestru, sudkyňu Andreu Haitovú. Dôvodom sú klamlivé informácie, ktoré sa týkajú komunikácie z jej mobilného telefónu.

Rozsiahle podozrenia v justícii rieši aj polícia, ktorá zriadila špecializovaný vyšetrovací tím s názvom Hmla.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri podozrivých sudcoch konala súdna rada v rámci svojich možností, vyjadrila sa Praženková © SITA Všetky práva vyhradené.