Prezidentské voľby v Chorvátsku vyhral Zoran Milanovič, získal 53 percent hlasov

Správy Svet

6.1.2020 (Webnoviny.sk) – Nedeľňajšie druhé kolo prezidentských volieb v Chorvátsku vyhral Zoran Milanovič. Niekdajší premiér, ktorý kandidoval za opozičnú Sociálnodemokratickú stranu Chorvátska, získal 53 percent hlasov, zatiaľ čo jeho konkurentka, úradujúca prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová mala 47-percentnú podporu voličov.

Funkcie sa ujme 19. februára

Milanovičovo víťazstvo podľa neho prinieslo „nádej a vieru“. Päťdesiattriročný politik sa po vyhlásení výsledkov vyjadril, že je čas, aby spolu Chorváti oslavovali.

„Nebudem robiť rozdiely medzi chorvátskymi občanmi, najmä pokiaľ ide o veci, na ktoré sú citliví,“ povedal. Milanovič, ktorý sa vo svojej kampani zaviazal, že bude bojovať proti korupcii, sa ujme prezidentského kresla 19. februára.

Úder pre Chorvátsku demokratickú úniu

Grabarová Kitarovičová, ktorá sa v januári 2015 stala prvou prezidentkou Chorvátska, popriala svojmu oponentovi úspech a povedala, že to je v záujme jej, Milanoviča i „všetkých detí v našej krajine“.

Výsledky volieb sú úderom pre vládnucu Chorvátsku demokratickú úniu, ktorá podporovala Grabarovú Kitarovičovú, a naznačujú, že sa voliči odkláňajú od pravicového nacionalizmu. Parlamentné voľby by sa mali konať neskôr počas tohto roka.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: prezidentské voľby, prezidentské voľby v Chorvátsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentské voľby v Chorvátsku vyhral Zoran Milanovič, získal 53 percent hlasov © SITA Všetky práva vyhradené.