Prezidentka Čaputová prediskutovala s policajným prezidentom Lučanským zvýšenú mieru domáceho násilia

Slovensko Správy

15.4.2020 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová dnes diskutovala o zvýšenej miere domáceho násilia s policajným prezidentom Milanom Lučanským. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Lučanského požiadala o zvýšenú pozornosť polície v súvislosti s týmito prípadmi, a najmä o častejšie využívanie inštitútu vykázania páchateľa. V takom prípade vďaka polícii nemusí zo spoločného bytu utekať obeť, ale vykázaný je násilník.

Hlava štátu sa chce obetiam násilia venovať aj naďalej. Čaputová zároveň vyzvala ľudí, aby boli v tomto období citlivejší k tomu, čo sa deje okolo nich a kontaktovali políciu, ak majú pocit, že v susednom byte či dome prichádza k domácemu násiliu.

Výskyt domáceho násilia sa zvýšil

„Na tému domáceho násilia som dnes hovorila s policajným prezidentom Milanom Lučanským a požiadala ho o zvýšenú pozornosť polície na takéto prípady a najmä o väčšie využívanie inštitútu vykázania páchateľa, keď je to možné uplatniť. V takom prípade vďaka polícii nemusí zo spoločného bytu utekať obeť, ale z bytu je vykázaný násilník,“ uviedla prezidentka.

Dodala, že v Rakúsku je tento inštitút využívaný desaťnásobne častejšie. Čaputová zdôraznila, že smutným dôsledkom aktuálnej krízy je aj zvýšený výskyt domáceho násilia, čo potvrdzujú údaje z krajín celého sveta. Podľa nej sa obetiam domáceho násilia výrazne sťažila možnosť volať o pomoc, keďže sú s násilníkom uzavreté v spoločnej domácnosti.

Lučanský prisľúbil pomoc

Policajný prezident podľa hlavy štátu prisľúbil okamžitú pomoc a zdôraznenie postupu vykázania páchateľa do vnútra polície.

„Zhodli sme sa tiež, že kľúčom k lepšiemu využívaniu inštitútu vykázania je aj úzka spolupráca polície s poradenskými organizáciami, ktoré poskytujú následnú právnu a psycho-sociálnu pomoc obetiam násilia,“ vysvetlila Čaputová.

Prezidentka sa chce pomôcť obetiam

S Lučanským sa hlava štátu rozprávala aj o možnostiach ubytovacích zariadení pre obete a tiež pre vykázaných násilníkov. Prezidentka sa chce pomoci obetiam domáceho násilia v spolupráci s odborníkmi venovať aj naďalej.

„Jednak už spomínanému uplatňovaniu vykázania násilníka, ale tiež zabezpečeniu dostatočných ubytovacích kapacít pre obete násilia aj téme alternatívnych spôsobov nahlásenia domáceho násilia, ktoré sa ujali v niektorých krajinách v zahraničí, napríklad v lekárňach či v obchodoch,“ uzavrela.

Vyzvala, aby boli ľudia v tomto čase ešte citlivejší k tomu, čo sa deje okolo nich. A najmä, aby neváhali kontaktovať políciu, ak majú pocit, že v susednom byte či dome prichádza k domácemu násiliu.

Fotogaléria: Zuzana Čaputová

Viac k témam: domáce násilie, Koronavírus, násilie na ženách, rodina
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová prediskutovala s policajným prezidentom Lučanským zvýšenú mieru domáceho násilia © SITA Všetky práva vyhradené.