Prezidentka Čaputová na Vianoce dodržiava tradície, nechýbajú koledy ani krájanie jabĺčka

Slovensko Správy

24.12.2019 (Webnoviny.sk) – Krájanie jabĺčka, spievanie koledy či rozprávka Tri oriešky pre popolušku. Bez týchto vecí sa nezaobídu žiadne Vianoce u prezidentky Zuzany Čaputovej. Ako uviedla pre agentúru SITA, každý rok sa snaží dodržiavať tradície.

„Naša štedrovečerná večera vyzerá rovnako, ako za môjho detstva. Snažím sa udržať tradíciu a preto začíname poďakovaním, modlitbou za to, že sa opäť môžeme spolu stretnúť pri štedrovečernom stole,” prezradila prezidentka.

Oblátky aj bezmäsitá kapustnica

Medzi tradičné zvyky u Čaputovcov patrí aj krájanie jabĺčka či jedenie oblátok. Na večeru jedia bezmäsitú kapustnicu s hríbmi, ale aj rybu so šalátom. „Po večeri som u mojich rodičov chodila vytriasť obrus na dvor, lebo vraj, z ktorej strany zašteká pes, tam sa vydám,” spomína prezidentka.

U Čaputovej prebiehajú každé Vianoce rovnako a sú najmä o stretnutiach s blízkymi. „Večeru máme každý vo svojej domácnosti a potom ideme k mojim rodičom, kde sa stretneme s rodinou môjho brata. Prídu aj moji krstní rodičia a moji bratranci s rodinami. Napokon sa na naše vianočné rodinné stretnutie každý rok končí pri počte 25 ľudí,” povedala.

S dcérami pečie aj vianočku

Prezidentka tiež prezradila, že so svojimi dcérami na sviatky vždy pečie vianočku, medovníky a medové rezy, no snažia sa o ich zdravšie verzie. „Zatiaľ sú viac zdravé, ako chutné,” zhodnotila Čaputová.

Počas sviatkov u nich doma nesmie chýbať koleda Tichá noc a rozprávka Tri oriešky pre popolušku. „Rok 2020 považujem za rok príležitostí, ktorých by sme sa mali chopiť. Všetkým želám, aby to bol rok, ktorý prežijú v zdraví a v spokojnosti so svojimi blízkymi,” zapriala na záver Čaputová.

Zuzana Čaputová sa stala prezidentkou 15. júna 2019. Podľa prieskumov je najdôveryhodnejšou političkou na Slovensku, ale aj v Česku. Má dve dospievajúce dcéry Emu a Leu a je rozvedená. Časopis Forbes ju zaradil, ako vôbec prvú Slovensku, medzi sto najvplyvnejších žien sveta.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová na Vianoce dodržiava tradície, nechýbajú koledy ani krájanie jabĺčka © SITA Všetky práva vyhradené.