Prezidentka Čaputová by sa mohla už tento týždeň rozhodnúť, či podpíše predĺženie moratória

Slovensko Správy

5.11.2019 (Webnoviny.sk) – Zákon, ktorým sa predlžuje moratórium na predvolebné prieskumy zo 14 na 50 dní, doručili do prezidentskej kancelárie v pondelok. Prezidentka SR Zuzana Čaputová má teraz čas na rozhodnutie do 19. novembra.

Podľa hovorcu prezidentky Martina Strižinca je veľký predpoklad, že rozhodnutie padne skôr, možno aj tento týždeň. Ak prezidentka zákon vráti na prerokovanie parlamentu, na opätovné schválenie budú potrebné hlasy nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. Strižinec pripomenul doterajšie vyjadrenia prezidentky, že lehota 50 dní je nepomerne dlhá v porovnaní s inými krajinami Európskej únie, v ktorých nemá obdobu.

Volebné prieskumy sa podľa zatiaľ platnej legislatívy nesmú zverejňovať 14 dní pred voľbami. Parlament 28. októbra schválil pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorým sa moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky predĺži zo 14 na 50 dní. Za zmenu hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu.

Viac k témam: moratórium, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prezident Slovenskej republiky, volebný prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová by sa mohla už tento týždeň rozhodnúť, či podpíše predĺženie moratória © SITA Všetky práva vyhradené.