Prezident Trump pohrozil Iraku sankciami, ak budú musieť americkí vojaci opustiť krajinu

Správy Svet

6.1.2020 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump pohrozil Iraku prísnymi sankciami po tom, čo tamojší parlament v nedeľu prijal rezolúciu vyzývajúcu amerických vojakov, aby opustili krajinu.

Tisíce amerických vojakov v Iraku

Spojené štáty majú v Iraku zhruba 5 000 vojakov, ktorí sú tam v rámci boja medzinárodnej koalície proti extrémistickej organizácii Islamský štát.

Šéf Bieleho domu na palube prezidentského lietadla povedal novinárom, že ak Irak vyzve amerických vojakov na odchod nepriateľsky, Spojené štáty naň uvalia „sankcie, ktoré ešte nikdy nevideli. Iránske sankcie budú pri nich vyzerať mierne“.

Prezident okrem iného zdôraznil, že USA majú v Iraku „veľmi mimoriadne drahú leteckú základňu“. „Jej postavenie stálo miliardy dolárov. Neodídeme, kým nám za ňu nezaplatia,“ povedal.

Zabitie Kásema Solejmáního

Prijatím spomínanej rezolúcie reagovali irackí poslanci na piatkový útok v Bagdade, počas ktorého Spojené štáty zabili iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Veliteľ elitných jednotiek Kuds iránskych Revolučných gárd viedol vojenské operácie Iránu na Blízkom východe a USA ho považovali za teroristu. Irán sa zaviazal, že sa za jeho smrť „vážne pomstí“. Solejmáního ostatky sa už vrátili do Iránu, kde ho v pondelok v uliciach oplakávajú davy ľudí.

Nový veliteľ jednotiek Kuds Esmáíl Káání sa zaviazal, že vyženie USA z Blízkeho východu. „Sľubujeme, že budeme pokračovať v ceste mučeníka Solejmáního s rovnakou silou… a jedinou kompenzáciou pre nás bude zbavenie sa Ameriky z regiónu,“ citovalo Kááního štátne rádio.

Viac k témam: americký prezident, sankcie voči Iraku, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Trump pohrozil Iraku sankciami, ak budú musieť americkí vojaci opustiť krajinu © SITA Všetky práva vyhradené.