Prešov vyplatil ľuďom z poškodenej bytovky státisíce eur, na účet však prišlo omnoho viac

Slovensko Správy

10.1.2020 (Webnoviny.sk) – Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, zatiaľ bolo prerozdelených 496 500 eur.

Vyzbierali viac ako tri milióny eur

Prvé úhrady pre obyvateľov dotknutých výbuchom na Mukačevskej ulici začalo mesto vyplácať 20. decembra minulého roka. Jednotlivé úhrady boli zrealizované na základe žiadostí od samotných obyvateľov z Mukačevskej ulice číslo 7 a 9.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Búranie zničenej bytovky v Prešove (fotografie)

„Všetky vyplatené peniaze boli prevedené z verejného účtu mesta Prešov, ktorý je určený výhradne na pomoc ľuďom z Mukačevskej ulice. Všetky finančné prostriedky z verejného účtu slúžia ako priama pomoc pre obyvateľov z Mukačevskej ulice dotknutých výbuchom plynu a po ukončení verejnej zbierky, ktorá potrvá do 31.1.2020, ich mesto do posledného centu vyplatí obyvateľom z Mukačevskej ulice. Peniaze z tohto účtu neboli, ani nikdy nebudú použité na účely asanačných, alebo záchranných prác,“ zdôraznil Tomek.

Na oficiálnom verejnom účte mesta Prešov, zriadenom na pomoc ľuďom, ktorí boli zasiahnutí tragédiou na Mukačevskej ulici, bolo k 9. januáru vyzbieraných dohromady vyše 3,81 milióna eur.

Príspevky vyplácajú priebežne

Tomek zároveň pripomenul, že obyvatelia z Mukačevskej číslo 7 a 9, ktorí ešte nepodali žiadosť o jednorazový finančný príspevok na preklenutie zložitej životnej situácie, prípadne žiadosť o príspevok na bývanie, tak môžu naďalej urobiť. Potrebný formulár je umiestnený na webe mesta.

„Nakoľko sú príspevky pre ľudí z Mukačevskej ulice vyplácané priebežne, vyzbieraná čiastka na oficiálnom účte mesta Prešov sa mení aj v závislosti od týchto výdavkov,“ dodal Tomek.

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému došlo 6. decembra minulého roku, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná. Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky.

Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci a horskí záchranári. Poškodený panelák už za pomoci špeciálneho demolačného stroja zbúrali. V Prešove je aj naďalej vyhlásená mimoriadna situácia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie)

Viac k témam: Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk – Prešov vyplatil ľuďom z poškodenej bytovky státisíce eur, na účet však prišlo omnoho viac © SITA Všetky práva vyhradené.