Prešov plánuje rodinám zo zničenej bytovky preplácať nájom, na transparentnom účte pribúdajú peniaze

Slovensko Správy

9.12.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. decembra 14:57

Mesto Prešov uvažuje o preplácaní nájomného rodinám z bytového domu na Mukačevskej ulici zničeného výbuchom plynu. Agentúre SITA to potvrdila primátorka Prešova Andrea Turčanová. Predpokladá, že príspevok by sa mohol vyplácať pol roka, keďže je už podľa nej isté, že aj keby bytovku úplné nezbúrali, všetky rodiny budú potrebovať v najbližšom období nové bývanie.

„Teraz hovorím nie o vlastníkoch, ale o tých, ktorí tam bývali, aj o podnájomníkoch, ktorí tiež prišli o všetko, aj keď to nebol byt v ich vlastníctve. Chceme šesť mesiacov uhrádzať nájomné vo výške 300 eur, aby mohli uhradiť akékoľvek nájomné a náklady spojené s bývaním už kdekoľvek, či to bude v mestskom byte alebo v nejakom inom, aby naozaj nebolo potrebné ich ešte traumatizovať a zaťažovať ďalšími vecami,“ povedala primátorka.

Primátorka ďakuje všetkým obyvateľom

Na oficiálny účet mesta Prešov prišlo na pomoc ľuďom zasiahnutým piatkovým výbuchom plynu do pondelkového poludnia viac ako 1,4 milióna eur od individuálnych darcov. V tejto sume nie je zahrnutá finančná pomoc z Úradu vlády SR, ktorá už takisto prišla na špeciálny účet vytvorený mestom.

Číslo transparentného účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom: SK90 7500 0000 0040 0859 1229 Variabilný symbol: 6122019

„Chcela by som sa týmto poďakovať všetkým obyvateľom, ktorí sa zmobilizovali a prispeli. Aktuálne máme na mestskom účte, ktorý bol zriadený práve pre pomoc postihnutým obyvateľom, peniaze v objeme 1,4 milióna eur, čo je z môjho pohľadu neuveriteľná suma. Zároveň môžem potvrdiť, že aj sľúbené peniaze z úradu vlády sú na účte a to je ďalší milión, takže som veľmi rada a naozaj veľmi ďakujem, ani slová nenachádzam, ako poďakovať ľuďom, že pomohli,“ povedala primátorka.

Na mestskom úrade podľa nej pripravujú návrh modelu, ako postupovať pri rozdeľovaní týchto peňazí. „Aby sme naozaj pomohli tým, ktorí boli postihnutí najviac. Ale aby sme dokázali pomôcť aj tým, ktorí majú len rozbité okná alebo poškodené autá. Budeme sa snažiť, aby sa čím skôr táto suma dostala k občanom, ktorí boli postihnutí,“ dodala s tým, že prerozdelia aj peniaze z iných zbierok.

O spôsobe rozdeľovania financií budú rokovať na stredajšom zasadnutí zastupiteľstva. „Ešte kolegovia zvažovali, či to musí byť formou všeobecne záväzného nariadenia (VZN), alebo či nebude stačiť len uznesenie Mestského zastupiteľstva, keďže hovoríme v prvom rade o darcovských peniazoch a to nie sú verejné zdroje, ktoré podliehajú VZN. Možno to bude len uznesením, aby bol ten princíp zachovaný a aby o ňom všetci vedeli,“ vysvetlila Turčanová.

Zbierka medzi poslancami kraja

Dotáciu vo výške 50-tisíc schválili na svojom pondelkovom zasadnutí schválili aj poslanci Prešovského samosprávneho kraja.

Peniaze smerujú do Nadácie PSK pre podporu rodiny, cez ktorú peniaze rodinám rozdelia. „Je to v podstate najrýchlejšia a najúčinnejšia pomoc, keďže už nadáciu máme schválenú, vieme tieto finančné prostriedky, pravdepodobne už do konca týždňa, poukázať ľuďom, ktorí sú odkázaní na túto pomoc,“ uviedol po rozhodnutí zastupiteľstva predseda PSK Milan Majerský.

Vyčlenenú pomoc ešte zvýši zbierka, ktorá prebieha medzi poslancami počas rokovania. Na účte nadácie je aktuálne ďalších 13-tisíc eur, z ktorých časť ešte bude podľa župana využitá na pomoc. „Ale vzhľadom na to, že nám prišli aj iné žiadosti z celého kraja, tak musíme časť nechať aj pre tie akútne žiadosti, ktoré už sú,“ dodal Majerský.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie)

Pomoc podľa neho bude zrejme rozdelená podľa počtu ľudí bývajúcich v jednotlivých bytoch. „Naša nadácia má správnu radu, ktorá bude o tom rozhodovať. My si vyžiadame údaje od mesta Prešov. Zatiaľ pravdepodobne to bude na hlavu. Týchto 50-tisíc eur, plus finančné čiastky, ktoré vyzbierame teraz od poslancov fyzicky, budú rozdelené na hlavu každého jedného človeka, ktorý bol postihnutý touto tragédiou,“ dodal župan s tým, že prípadné navýšenie vyčlenenej čiastky budú v prípade potreby schvaľovať na februárovom zasadnutí zastupiteľstva.

Prispela aj košická župa

Prešovský samosprávny kraj poskytol ľuďom zo zničenej bytovky ubytovanie v internáte na Volgogradskej ulici. K pondelku 9. decembra tam bolo ubytovaných 13 ľudí.

„Chceme im zabezpečiť dôstojnejšie bývanie hlavne vzhľadom na to, že idú vianočné sviatky. Ozvali sa nám viacerí vlastníci nehnuteľností, hotelieri, vlastníci penziónov, ktorí sú ochotní poskytnúť tieto ubytovacie kapacity s tým, že niektorí avizujú, že sú schopní poskytnúť aj stravu. V priebehu týchto dní to budeme riešiť,“ uviedol Majerský.

Ministerstvo financií informovalo, že v pondelok uvoľnilo vládou schválený milión eur. Poslanci Košického samosprávneho kraja schválili pre Prešov nenávratný príspevok 100-tisíc eur.

Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, má zatiaľ sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Požiar sa podarilo úplne uhasiť v sobotu 7. decembra o siedmej hodine ráno.

Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove je vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac k témam: transparentný účet, výbuch plynu
Zdroj: Webnoviny.sk – Prešov plánuje rodinám zo zničenej bytovky preplácať nájom, na transparentnom účte pribúdajú peniaze © SITA Všetky práva vyhradené.