Pre mladíka čo zabil svojho otca tyrana žiada Gál milosť

Slovensko Správy

26.2.2020 (Webnoviny.sk) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) odporučil prezidentke Zuzane Čaputovej, aby udelila milosť pre Davida Baka. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva spravodlivosti. Podľa Gála môže odsúdený počas skúšobnej doby preukázať, že jeho čin bol výnimočným zlyhaním.

Minister verí, že išlo o skrat

David Bako aj jeho mama boli zo strany otca dlhé roky týraní. Ako 17-ročný svojho otca zavraždil a sám sa po skutku prihlásil na polícii. Súd rozhodol o vine v decembri 2019.

Minister spravodlivosti Gábor Gál odporučil prezidentke SR Zuzane Čaputovej udelenie milosti s primeranou skúšobnou dobou pre Davida Baka, počas ktorej bude môcť odsúdený preukázať, že jeho skutok bol ojedinelým skratom a je na správnej ceste stať sa hodnotným a ušľachtilým dospelým mužom.

Verejnosť žiada jeho amnestiu

Zároveň však vo svojom liste hlave štátu uviedol, že uložený trest vo výške odňatia slobody na dva roky možno považovať za spravodlivý, plniaci individuálnu aj generálnu prevenciu.

Súd v decembri 2019 uznal Davida Baka vinným zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vraždy, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere dva roky. Po zásahu prezidentky Zuzany Čaputovej do väzenia nenastúpil a ľudia začali žiadať o milosť.

Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo podklady a teraz je na rozhodnutí prezidentky, ako o nej rozhodne.

Viac k témam: amnestia, milosť pre Baka
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre mladíka čo zabil svojho otca tyrana žiada Gál milosť © SITA Všetky práva vyhradené.