Pozor na poľadovicu, meteorológovia vydali aj výstrahy pred vetrom a hmlou

Slovensko Správy

8.12.2019 (Webnoviny.sk) – Pre väčšinu územia Slovenska v nedeľu platí výstraha pred poľadovicou. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej oficiálnej webovej stránke, tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Jej výskyt je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozorňuje SHMÚ.

Nebezpečenstvo pre turistiku

Na horách v polohách nad pásmom lesa meteorológovia varujú pred vetrom. Platí to pre okresy Námestovo, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Martin a Žilina.

Vietor v týchto oblastiach môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 20 až 24 metrov za sekundu, čo je 70 až 85 kilometrov za hodinu a krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť okolo 30 až 37 metrov za sekundu, čo je 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Vietor predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre pešiu turistiku a horolezectvo. Výstraha platí v nedeĺu od 13:00 do pondelka do 8:00.

Hmly na západe Slovenska

SHMÚ súčasne varuje aj pred hmlami, a to hlavne na západe a juhu Slovenska. V daných oblastiach sa očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov.

„Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt hmiel s uvedenou dohľadnosťou je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ približujú meteorológovia.

Viac k témam: počasie, poľadovica, vietor
Zdroj: Webnoviny.sk – Pozor na poľadovicu, meteorológovia vydali aj výstrahy pred vetrom a hmlou © SITA Všetky práva vyhradené.