Požiare v Grécku sa priblížili k Aténam, evakuovať museli niekoľko obcí (foto)

Správy Svet

16.8.2021 (Webnoviny.sk) – Neďaleko gréckych Atén vypukli v pondelok ďalšie požiare, pre ktoré museli evakuovať dovedna šesť obcí v ich okolí.

Na boj s ohňom v oblasti Keratea juhovýchodne od gréckej metropoly, kde vypukol prvý z pondelňajších požiarov nasadili dovedna desať lietadiel a 91 hasičov. Tým komplikoval záchrannú akciu silný vietor, ktorý rozdúchaval plamene. Evakuovať museli tri dediny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rozsiahle lesné požiare v Grécku (fotografie)

Zasahovali desiatky hasičov

Na opačnej strane, severozápadne od Atén v oblasti Vilia, vypukol druhý požiar. Zasahovalo pri ňom viac ako 60 hasičov, osem lietadiel a päť helikoptér, a taktiež v tejto lokalite museli evakuovať obyvateľov z troch dedín.

Grécko už približne dva týždne sužujú stovky lesných požiarov. Plamene zničili desaťtisíce hektárov lesnej a poľnohospodárskej pôdy, spálili domy a prevádzky a viedli k evakuácii desiatok dedín. Vyžiadali si tiež život jedného hasiča, pričom ďalších štyroch museli hospitalizovať, vrátane dvoch v kritickom stave.

Horí aj v Taliansku či Alžírsku

Požiare vypukli po tom, čo Grécko postihla najintenzívnejšia a najdlhšia vlna horúčav za uplynulých 30 rokov. So stovkami požiarov naprieč krajinou bojovali nielen grécki hasiči, ale aj ich kolegovia a technika z 24 krajín v Európe a na Blízkom východe.

Početné požiare v ostatných týždňoch postihli aj ďalšie stredomorské krajiny, vrátane Turecka, Talianska a Alžírska. Sucho a horúčavy však spôsobili lesné požiare aj na západe Spojených štátov a v severnej oblasti Sibíri v Rusku.

Viac k témam: evakuácia, hasiči, lesné požiare
Zdroj: Webnoviny.sk – Požiare v Grécku sa priblížili k Aténam, evakuovať museli niekoľko obcí (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.