Poľsko vyhovie požiadavke Európskej únie, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde

Správy Svet

17.8.2021 (Webnoviny.sk) – Poľsko zruší disciplinárnu komoru pôsobiacu pri Najvyššom súde krajiny. Vláda to oznámila v utorok. Podľa jej vyhlásenia o rozhodnutí informovala Európsku komisiu (EK) v liste z pondelka.

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že komora poškodzuje nezávislosť súdnictva a je v rozpore s právom Európskej únie (EÚ).

Poľsko hľadá spôsob

Poľská vláda stále trvá na tom, že potrebuje nájsť spôsob, ako trestať sudcov, ktorí porušujú zákony alebo inak zneužívajú svoje postavenie. Uviedla, že v rámci pokračujúcich reforiem súdneho systému nájde spôsob, ako to dosiahnuť.

Vláda tiež trvá na tom, že poľské právo je nadradené právu EÚ, čo je ďalšia otázka prehlbujúca napätie vo vzťahoch s európskym blokom.

Súdny systém a nové právomoci

Od nástupu k moci v roku 2015 poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) transformovala súdny systém spôsobom, ktorý jej dal nové právomoci vo vzťahu k súdom a menovaniu sudcov.

Zmeny vyvolali silnú kritiku a viedli k varovaniam pred sankciami zo strany EÚ z dôvodu porušenia demokratického princípu rozdelenia moci. Bruselská komisia dala Poľsku čas po pondelka, aby vláda konala v súlade s rozhodnutím ECJ, inak krajine hrozili finančné sankcie.

Viac k témam: disciplinárna komora, poľská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko vyhovie požiadavke Európskej únie, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde © SITA Všetky práva vyhradené.