Poliaci si volia prezidenta v druhom kole, prieskumy naznačujú tesný výsledok

Správy Svet

12.7.2020 (Webnoviny.sk) – V Poľsku sa v nedeľu koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom proti sebe stoja súčasný konzervatívny líder krajiny Andrzej Duda a liberálny varšavský primátor Rafal Trzaskowski z centristickej proeurópskej Občianskej platformy (PO). Obaja kandidáti majú 48 rokov.

Duda sa uchádza o druhé zvolenie

Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú veľmi tesný výsledok volieb. Obe strany vyzvali približne 30 miliónov voličov, aby využili svoj hlas.

Očakáva sa, že účasť bude vyššia ako 64,51%, akú zaznamenali v prvom kole, ktoré sa konalo 28. júna. Súčasný prezident v ňom získal 43,5 % hlasov a Trzaskowski 30,5 %. Duda, ktorého podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), sa uchádza o druhé päťročné obdobie.

Volebné miestnosti budú otvorené do 21:00, keď plánujú zverejniť aj exit polly. Oficiálne výsledky by mali byť známe začiatkom týždňa.

Prísne opatrenia pre koronavírus

Počas volieb platia prísne opatrenia súvisiace s novým koronavírusom. Poľsko registruje viac ako 37-tisíc nakazených a takmer 1600 mŕtvych. Voliči musia mať tvárové masky a rukavice, dodržiavať odstupy a používať dezinfekciu rúk. Môžu si tiež priniesť vlastné pero na vyplnenie hlasovacieho lístka.

Aj členovia volebnej komisie musia mať tvárové masky a sedieť ďalej od seba. Volebné urny budú pravidelne dezinfikovať a volebné miestnosti musia vetrať.

Viac k témam: prezidentské voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Poliaci si volia prezidenta v druhom kole, prieskumy naznačujú tesný výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.