Pod teroristami z Talibanu je to lepšie. Afganský prezident utiekol s autami plnými peniazmi, tvrdia Rusi

Správy Svet

16.8.2021 (Webnoviny.sk) – Afganský prezident Ašraf Ghaní utiekol z Kábulu so štyrmi autami a helikoptérou plnou peňazí. Tvrdia to predstavitelia ruského veľvyslanectva v Afganistane.

Ako podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti povedal hovorca ambasády v Kábule Nikita Iščenko, „kolaps režimu je najvýstižnejšie charakterizovaný tým, ako Ghaní ušiel z Afganistanu: štyri autá boli naplnené peniazmi a ďalšiu časť peňazí sa pokúsili strčiť do helikoptéry, ale všetko sa do nej nevošlo, pričom časť peňazí zostala ležať na asfalte.“

Ghaní odišiel po príchode Talibanu

Na otázku agentúry AP, ako sa dozvedel o detailoch Ghaního odchodu, Iščenko odpovedal: „Pracujeme tu.“ Neposkytol ďalšie podrobnosti a agentúra AP nemohla jeho tvrdenia nezávisle overiť.

Ghaní opustil Kábul v nedeľu po tom, ako do predmestí vstúpilo militantné hnutie Taliban. Rýchlosť ofenzívy Talibanu mnohých šokovala a vyvolala otázky, prečo sa afganské sily rozpadli napriek tomu, že ich armáda USA roky cvičila a vynaložila na to miliardy dolárov.

Ruský diplomat v Afganistane Zamir Kabulov uviedol, že rýchle prevzatie kontroly nad afganským hlavným mestom v podaní Talibanu je „trochu neočakávané“, keďže Rusko príliš dôverovalo kvalite ozbrojených síl vycvičených Spojenými štátmi a NATO.

Situácia v Kábule je vraj lepšia

Na adresu týchto síl poznamenal, že „pri prvom výstrele všetko odhodili“. Ghaního odchod z Kábulu označil za „hanebný“ a dodal, že si zaslúži, aby ho postavili pred súd a zodpovedal sa afganskému ľudu.

Ruský veľvyslanec v Afganistane Dmitrij Žirnov pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy skonštatoval, že prvý deň po ovládnutí Kábulu Talibanom je situácia v meste lepšia, ako bola za čias Ghaního.

„Pod teroristami z Talibanu je to lepšie ako za Ghaního,“ povedal Žirnov, ktorý by sa mal v utorok stretnúť so zástupcom hnutia Taliban, aby prediskutoval bezpečnosť ruskej diplomatickej misie.

Viac k témam: ruské veľvyslanectvo, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Pod teroristami z Talibanu je to lepšie. Afganský prezident utiekol s autami plnými peniazmi, tvrdia Rusi © SITA Všetky práva vyhradené.