Počet obyvateľov Trnavy po desaťročiach klesol, mestu nepomohla ani výstavba nových bytov a domov

Slovensko Správy

16.8.2021 (Webnoviny.sk) – Počet obyvateľov Trnavy klesol v polovici augusta prvýkrát po desaťročiach pod hranicu 63 000. Podľa evidencie obyvateľstva je v krajskom meste aktuálne prihlásených 62 996 obyvateľov. Taký nízky počet bol v Trnave naposledy zaznamenaný v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Trnava pritom nevymiera, pokles dlhodobo spôsobuje sťahovanie obyvateľov z mesta. Výnimkou je tento rok, v ktorom počet zomrelých (543) zatiaľ prevyšuje počet narodených (436).

Najviac obyvateľov pred 29 rokmi

Trnava zaznamenala najviac obyvateľov v roku 1992, bolo ich viac ako 72-tisíc. Odvtedy ich počet veľmi mierne, ale neustále klesá. Ešte pred pätnástimi rokmi Trnava evidovala viac ako 67-tisíc obyvateľov.

Pred desiatimi rokmi ich bolo v evidencii viac ako 65-tisíc a pred piatimi rokmi viac ako 64-tisíc. Údaje pochádzajú z informačného systému Mestského úradu v Trnave, v ktorom sú evidované trvalé pobyty.

Bez motivácie 

Počet obyvateľov klesá napriek tomu, že v Trnave neustále pribúdajú nové rodinné domy a bytové komplexy so stovkami nových bytov. Primátor Peter Bročka v minulosti povedal, že počet ľudí s trvalým pobytom klesá, ale počet ľudí využívajúcich infraštruktúru mesta stúpa.

Spôsob, ako motivovať ľudí k prihláseniu sa na pobyt, radnica zatiaľ nenašla. Samospráva dostáva od štátu peniaze z podielových daní len na obyvateľov prihlásených na pobyt.

Viac k témam: počet obyvateľov, pokles
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet obyvateľov Trnavy po desaťročiach klesol, mestu nepomohla ani výstavba nových bytov a domov © SITA Všetky práva vyhradené.