Počasie na dnes: Na Slovensku očakávame ochladenie, prinesie aj sneženie a na horách bude veterno

Slovensko Správy

30.11.2019 (Webnoviny.sk) – Za studeným frontom prúdi do našej oblasti od severozápadu studený morský vzduch. Súčasne sa nad Alpami osamostatní tlaková výš. Ako informuje na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav, na území Slovenska bude v sobotu prevažne malá, na severe a východe spočiatku zväčšená oblačnosť a miestami aj snehové prehánky.

Poľadovica a ochladenie

V nižších polohách do 300 m aj dážď alebo dážď so snehom. Ráno očakávame ojedinele poľadovicu a ochladenie. Najvyššia denná teplota dosiahne 2 až 7 °C, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami okolo 0 °C. Teplota na horách vo výške 1500 m bude okolo -7 °C.

Čakáme prevažne severozápadný vietor 3 až 9 m/s (15 až 30 km/h), v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h). Popoludní bude vietor slabnúť. Predpokladané množstvo zrážok: do 1 mm/ v severnej polovici územia do 3 mm/ do 3 cm snehu.

Vydali výstrahu pred vetrom

Meteorológovia vydali na sobotné dopoludnie pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banskú Bystricu a Brezno výstrahu prvého stupňa pred vetrom na horách. Vietor môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 20 – 24 m/s (70 – 85 km/h) a krátkodobo v nárazoch aj okolo 30 m/s (110 km/h).

Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Viac k témam: počasie, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Počasie na dnes: Na Slovensku očakávame ochladenie, prinesie aj sneženie a na horách bude veterno © SITA Všetky práva vyhradené.