Pobalstské štáty rušia cestovné obmedzenia, povinná karanténa však ostáva naďalej v platnosti

Správy Svet

15.5.2020 (Webnoviny.sk) – Estónsko, Litva a Lotyšsko v piatok formálne zrušili cestovné obmedzenia zamerané proti šíreniu nového koronavírusu pre ich občanov. Prvá vlna nového koronavírusu v Pobaltí je podľa tamojších premiérov už pod kontrolou. Občania a obyvatelia v Pobaltí môžu od polnoci slobodne cestovať v rámci troch krajín. Ľudia, ktorí prichádzajú z krajín mimo regiónu, musia stále absolvovať 14-dňovú samoizoláciu.

„Sme prví v Európskej únii, čo si navzájom otvárame hranice pre svojich občanov,“ vyjadril sa litovský premiér Saulius Skvernelis s tým, že krajiny „zostávajú opatrné a zodpovedné a chránia litovský, lotyšský a estónsky priestor“.

Lotyšský premiér Krišjanis Karinš sa na margo otvorenia hraníc v spoločnom videu vyjadril, že je to „veľmi dôležitý deň“, zatiaľ čo jeho estónsky kolega Jüri Ratas poznamenal, že je to „ďalší krok smerom k nášmu normálnemu životu“.

Viac o téme Koronavírus

Vzájomné otvorenie hraníc formálne v lotyšskej Rige potvrdili ministri zahraničných vecí troch krajín, ktorí v tejto súvislosti podpísali spoločný dokument.

Viac k témam: hranice, Koronavírus, Pandémia, preventívne opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pobalstské štáty rušia cestovné obmedzenia, povinná karanténa však ostáva naďalej v platnosti © SITA Všetky práva vyhradené.