Pellegriniho vláda rozdelila v Slavošovciach takmer dva milióny eur pre okres Rožňava

Slovensko Správy

20.11.2019 (Webnoviny.sk) – Vláda na svojom 34. výjazdovom rokovaní v Slavošovciach v okrese Rožňava vyčlenila dotáciu pre samosprávy a organizácie. Na stredajšom rokovaní kabinetu rozdelili ministri spolu viac ako 1,8 milióna eur. Pôvodná suma milión eur bola navýšená napríklad o dotáciu 100-tisíc eur na nákup novej technológie pre sociálny podnik na spracovanie dreva v Slavošovciach, o 200-tisíc eur na rekonštrukciu školských jedální v meste Rožňava, či o dotáciu na prvú fázu rekonštrukcie župného domu v obci Plešivec, ktorá bude podporená sumou 400-tisíc eur.

Nadpriemerné výsledky

„Som rád, že akčné plány prinášajú výsledky a dnes môžeme skonštatovať, že pre okres Rožňava sú tie výsledky v porovnaní s inými okresmi nadpriemerné. Ak tu bol plán vytvoriť pôvodne 1 405 pracovných miest, tak k dnešnému dňu je ich tu nových 3 087, čo je veľmi dobrá správa,“ uviedol po rokovaní predseda vlády Peter Pellegrini.

Ministri odsúhlasili 100-tisíc eur mestu Dobšiná na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Rovnako 100-tisíc eur pôjde na zabezpečenie novej technológie na zníženie čpavku na mestskom zimnom štadióne v Rožňave.

Vláda prispela aj na rekonštrukciu školskej jedálne Základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským na Gemerskej ulici v Plešivci sumou 52-tisíc eur a na rekonštrukciu strechy materskej školy v obci Rakovnica sumou 40-tisíc eur.

„Čo je zvlášť pozitívne na tomto okrese, je, že sa plánuje využitie finančných prostriedkov z európskych fondov a z takzvaného regionálneho príspevku. Z európskych fondov bolo plánovane v tomto období pre tento okres použiť 54 miliónov eur a bolo zazmluvnených 82 miliónov eur,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Nezamestnanosť klesla

Akčný plán okresu Rožňava bol schválený ešte v septembri 2016. Jeho cieľom bolo do roku 2020 vytvoriť 1 405 pracovných miest. K 30. septembru sa v okrese podarilo vytvoriť s podporou európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) a regionálneho príspevku (RP) spolu 3 087 pracovných miest a zaznamenali pokles počtu evidovaných uchádzačov o zamestnanie o 2 624 ľudí.

Kým v auguste 2016 bolo v okrese evidovaných 6 285 ľudí bez práce, na konci septembra tohto roka ich bolo 3 661. Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese tak klesla z 20,7 percenta z augusta 2016 na 12,1 percenta k 30. septembru tohto roka.

Pre okres Rožňava bol schválený regionálny príspevok v celkovej výške viac ako 3,4 milióna eur. Z toho bolo okrem iného vyčlenených aj 180-tisíc eur pre obec Ochtiná na rekonštrukciou prístupovej cesty k Ochtinskej aragonitovej jaskyni, 173-tisíc eur na nákup strojného zariadenia pre ťažbu a spracovanie drevnej hmoty pre firmu Unipra, ale aj takmer 210-tisíc eur na zabezpečenie aktivít, prevádzky a vybavenia Koordinačného centra pre rozvoj okresu Rožňava.

Vláda v stredu schválila aj návrh, ktorý nesúvisel s okresom Rožňava. Vranovu nad Topľou vláda odsúhlasila dotáciu milión eur na výstavbu arény, ktorá zastreší futbalové ihriská. Vo štvrtok 21. novembra bude vláda rokovať v Slovenských Ďarmotách v okrese Veľký Krtíš.

Viac k témam: výjazdové rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda rozdelila v Slavošovciach takmer dva milióny eur pre okres Rožňava © SITA Všetky práva vyhradené.