Pellegriniho vláda podporuje výcvikové misie na Blízkom východe, ale má podmienku

Slovensko Správy

15.1.2020 (Webnoviny.sk) – Kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) podporuje obnovenie výcvikových aktivít slovenských vojakov na Blízkom východe, odsudzuje však akcie, ktoré zvyšujú napätie v regióne. Hovorí o tom uznesenie, ktoré v stredu odobrila vláda SR.

Zmiernenie napätia

V ňom sa okrem iného spomína aj súčasná bezpečnostná situácia v oblasti a tiež podpora stanovísk, ktoré žiadajú o zmiernenie napätia.

Vojaci, vrátane slovenských sa presunuli z Iraku po tom, ako americký prezident Donald Trump nariadil ešte 3. januára raketový útok na iracké letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásema Solejmáního a ďalších osem ľudí.

„Príslušníci Misie NATO v Iraku a Globálnej koalície boja proti Daeš vrátane siedmich príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky vykonávali v Iraku nebojové činnosti, podieľali sa výlučne na výcviku bezpečnostných zložiek Iraku. Vzhľadom na zásadné zhoršenie bezpečnostnej situácie v Iraku v dôsledku opakovaných bezpečnostných incidentov bolo v súlade s platnými operačnými plánmi misie prijaté rozhodnutie o dočasnom presune časti príslušníkov vyššie uvedených misií na bezpečné miesto,“ uvádza vládny materiál.

Odsudzuje eskaláciu napätia

Pellegriniho kabinet podporuje obnovenie výcvikových aktivít, ale až vtedy, keď to umožní bezpečnostná situácia. Odsudzuje však incidenty, ktoré prispievajú k eskalácii napätia v regióne.

„Vláda podporuje obnovenie výcvikových aktivít v čo najskoršom čase, tak ako to dovolia bezpečnostné podmienky pre výkon úloh, a podľa požiadaviek vlády Irackej republiky,“ píše sa v dokumente. Stanovisko k situácii sa očakáva aj od Národnej rady SR. Jeho presné znenie však zatiaľ nie je známe.

Ozbrojený útok na Blízkom východe vyvolal odozvu aj v zahraničí. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzvali na upokojenie situácie. Spojené štáty americké vyzvali svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky a celková destabilizácia regiónu. Irán po americkej akcii zaútočil raketami na základne Spojených štátov v Iraku.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda podporuje výcvikové misie na Blízkom východe, ale má podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.