Pavel si mal za týranie družky Anny odsedieť 11 rokov, krajský súd mu však trest znížil

Slovensko Správy

17.12.2019 (Webnoviny.sk) – Trest päť rokov odňatia slobody nepodmienečne za týranie družky uložil v utorok odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 31-ročného Pavla D. z obce Rykynčice v okrese Krupina.

Pavel týral o tri roky mladšiu družku Annu päť rokov. Prvostupňový súd mu vymeral 11 rokov, pretože Pavel mal za sebou päť odsúdení, medzi nimi aj za vydieranie a za ublíženie na zdraví. Podľa odvolacieho súdu na jeho nápravu postačí aj päť rokov a navyše musí absolvovať protialkoholické liečenie.

Žili v unimobunke

Pavel s Annou a jej dcérou žili v unimobunke v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva v Rykynčiciach. Najmä pod vplyvom alkoholu jej vulgárne nadával, bil ju rukami i palicou, či vedrom a inými predmetmi.

Navyše ju podozrieval z nevery. Podľa súdu sa to malo diať od februára 2014 do januára tohoto roku, keď Anna podala na neho trestné oznámenie a priložila aj lekárske správy o zraneniach.

Okresný súd vo Zvolene uznal Pavla za vinného zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Uložil mu za to trest 11 rokov odňatia slobody nepodmienečne a nariadil mu absolvovať protialkoholické liečenie.

Rozporné výpovede

Proti rozsudku sa obžalovaný odvolal a tvrdil, že trest je neprimerane prísny. Poukázal na rozporné výpovede Anny a na to, že sa hádali medzi sebou a aj ona bila jeho. Tvrdil, že bol pre ňu i jej dcéru živiteľom.

Poslal sudcovi listy, ktoré mu Anna písala do väzby. Tvrdila v nich, že ho stále má rada a chcela, aby sa vo väzení správal slušne. Podľa jeho obhajcu žil Pavel v komunite, kde platí: keď ma nebiješ, nemáš ma rád. Predseda senátu podčiarkol, že to, čo je v komunite bežné, nebude spoločnosťou tolerované.

Rozhodnutie Krajského súdu je právoplatné a predseda senátu nariadil výkon trestu. Pavel si ho odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia. Do trestu sa mu zaráta aj väzba, v ktorej bol od januára tohoto roku.

Viac k témam: násilie na ženách, týranie, ublíženie na zdraví, vydieranie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pavel si mal za týranie družky Anny odsedieť 11 rokov, krajský súd mu však trest znížil © SITA Všetky práva vyhradené.