Patakyová riešila viaceré zásahy do ľudských práv, ale parlament nevzal správu o jej činnosti na vedomie

Slovensko Správy

7.5.2021 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR (NR SR) nevzali na vedomie Správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2020. Za uznesenie hlasovalo 58 členov zákonodarného zboru zo 117 prítomných.

Zo správy vyplýva, že verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v roku 2020 zaoberala viacerými neprimeranými zásahmi do ľudských práv v dôsledku prijímania opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu.

Ľudia sa na ňu obracali v súvislosti s povinnou štátnou karanténou, právom na vzdelávanie detí či porušovaním práv žien počas pôrodu. Zaoberala sa tiež situáciou ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK).

Práve žien pri pôrode boli porušované

Patakyová v roku 2020 upozorňovala na nedostatky pri uplatňovaní povinnej štátnej karantény. Odporúčala prehodnotiť systém tak, aby nedochádzalo k porušovaniu základných práv. V danej veci sa obrátila s podaním na Ústavný súd SR.

Taktiež sa zasadzovala o dodržiavanie práv žien počas pôrodu, keď im v prvej aj druhej vlne pandémie odopierali prítomnosť sprevádzajúcej osoby alebo ich oddeľovali od novonarodených detí. Ombudsmanka tiež pri vykonaní analýzy koncom roka poukázala na riziká spojené s porušovaním práv detí na vzdelávanie, keď zatvorenie škôl začalo nadobúdať trvalý charakter.

Verejná ochrankyňa práv v uplynulom roku uskutočnila prieskum zameraný na envirozáťaže. Upozornila, že odďaľovanie ich likvidácie prináša riziká týkajúce sa porušenia práva na priaznivé životné prostredie a práva na ochranu životného prostredia.

Obrátila sa aj na Ústavný súd

Patakyová v minulom roku využila svoje oprávnenie obrátiť sa na Ústavný súd SR vo veci nerovnakého prístupu k materskému pre hasičov, policajtov a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stáže. V podaní namieta, že táto skupina ľudí má nárok len na nižší príspevok v porovnaní so zamestnancami z iných odvetví. Na verdikt Ústavného súdu SR ešte čaká.

V roku 2020 pracovala Kancelária verejného ochrancu práv celkovo s 3 727 agendovými písomnosťami a riešila sedem konaní z vlastnej iniciatívy verejnej ochrankyne práv. Z tohto počtu agendových písomností bolo 2 453 podnetov.

V minulom roku získala ombudsmanka ocenenie za angažovanosť v oblasti ľudských práv a právneho štátu od francúzskeho a nemeckého ministerstva zahraničných vecí a Ocenenie za prínos k cieľom udržateľného rozvoja (SDGs) od Nadácie Pontis v kategórii Verejný sektor. Vizuálna identita Kancelárie verejného ochrancu práv vyhrala Národnú cenu za dizajn.

Viac k témam: Národná rada SR, porušovanie ľudských práv
Zdroj: Webnoviny.sk – Patakyová riešila viaceré zásahy do ľudských práv, ale parlament nevzal správu o jej činnosti na vedomie © SITA Všetky práva vyhradené.