Parlamentné voľby 2020: Kandiduje rekordný počet strán a najväčšími skokanmi sú Blaha a Saková

Slovensko Správy

2.1.2020 (Webnoviny.sk) – Vo februárových parlamentných voľbách bude kandidovať viac politických subjektov ako vo voľbách v roku 2016. Kandidačné listiny podalo 25 strán a hnutí, pričom v roku 2016 to bolo 23 politických subjektov. Najväčším skokanom na kandidátkach súčasných vládnych strán je Ľuboš Blaha, ktorého strana Smer-SD posunula na 11. miesto, v roku 2016 kandidoval z 38. miesta.

Výmena volebných lídrov

Blaha je predsedom Európskeho výboru NR SR a členom Zahraničného výboru NR SR. Výrazný posun na kandidačnej listine najsilnejšej strany Smer zaznamenala aj ministerka vnútra Denisa Saková, a to z 26. miesta na 3. miesto.

Z vládnych strán vymenili svojich volebných lídrov oproti roku 2016 Most-Híd a Smer-SD. Kým v roku 2016 viedol do volieb stranu Most-Híd Béla Bugár, tentok rok je volebným lídrom Árpád Érsek. V Smere-SD nahradí predsedu strany Roberta Fica súčasný predseda vlády Peter Pellegrini.

Strana Tip, Strana moderného Slovenska či strana Sieť už vo voľbách nekandidujú. Nováčikmi pre voľby 2020 sú koalícia PS/Spolu, strana Za ľudí či strana farmárov Máme toho dosť! a Dobrá voľba.

Hlasovací preukaz

Členovia strany Šanca, ktorá sa v roku 2016 uchádzala o hlasy voličov, sa dostali na kandidačnú listinu súčasnej vládnej strany Most-Híd. Predstavitelia Strany maďarskej komunity (SMK) sú súčasťou volebnej strany Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKÖ – MKS).

Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára od 7:00 do 22:00. Politická kampaň sa oficiálne začala 5. novembra. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania volieb. Voliť môžu slovenskí občania starší ako 18 rokov.

Hlasovať v parlamentných voľbách sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska, a to na hlasovací preukaz. Občania SR, ktorí budú v zahraničí, alebo tam majú trvalý pobyt, môžu voliť poštou.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlamentné voľby 2020: Kandiduje rekordný počet strán a najväčšími skokanmi sú Blaha a Saková © SITA Všetky práva vyhradené.