Orbán a Morawiecki na ďalšom stretnutí preberali spoločnú stratégiu ohľadne rozpočtu EÚ

Správy Svet

30.11.2020 (Webnoviny.sk) – Premiéri Poľska a Maďarska sa v pondelok stretli, aby pred samitom Európskej únie (10. – 11. decembra) pripravili spoločnú stratégiu ohľadne budúceho sedemročného rozpočtu Európskej únie a balíka pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur.

Viac o téme: Koronavírus

Varšava a Budapešť hrozia EÚ, že ho budú vetovať, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu. EÚ chce podmieniť vyplácanie finančných prostriedkov dodržiavaním princípov právneho štátu a hodnôt únie, čo vyvolalo tvrdý odpor vo Varšave a Budapešti.

Porušenie demokratických štandardov

Tamojšie pravicové vlády sa stavajú proti nástroju, ktorý by Poľsku a Maďarsku mohol spôsobiť absenciu peňazí EÚ v prípade, ak budú pokračovať v politike, ktorú EÚ považuje za porušenie demokratických štandardov.

Premiéri týchto štátov Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán, ktorí sa stretli druhýkrát v priebehu ostatného týždňa, však takúto cestu EÚ nepovažujú za správnu a obaja odmietli akýkoľvek mechanizmus, ktorý by finančne sankcionoval členské štáty za porušenie demokratických štandardov.

Merkelovej vyjadrenie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok uviedla, že pre ňu predstavuje právny štát „základ európskeho projektu“ a hľadanie konsenzu počas samitu nebude ľahké.

„Vieme, že bezpodmienečne chceme mať výsledok. Vieme tiež, aké je ťažké, ak sa všetkých 27 členských štátov nemôže na tomto výsledku dohodnúť,“ povedala Merkelová na virtuálnom zhromaždení členov parlamentných výborov pre európske záležitosti.

Viac k témam: finančná pomoc, Koronavírus, právny štát
Zdroj: Webnoviny.sk – Orbán a Morawiecki na ďalšom stretnutí preberali spoločnú stratégiu ohľadne rozpočtu EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *