Oravský hrad chcú zachovať pre ďalšie generácie, na sanáciu rizikových brál dajú státisíce eur

Slovensko Správy

15.11.2019 (Webnoviny.sk) – Viac ako 260-tisíc eur z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) si vyžiada úvodná sanácia rizikových brál pod Oravským hradom. Prvé práce sa začali v októbri, v týchto dňoch robia injektáž a vŕtanie zemných klincov pod Citadelou, ktorá je najvyššou časťou hradu. Hovorkyňa ŽSK Martina Remencová agentúru SITA informovala, že odhadované náklady na sanáciu celého brala sú 1,5 milióna eur.

Majú zabrániť padaniu kameňov

Sanácia vnútorného hradného brala je veľmi potrebná. Chceme to urobiť komplexne, aby sa Oravský hrad zachoval aj pre ďalšie generácie,“ uviedla riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava Mária Jagnešáková. Všetky práce vykonávajú výškoví špecialisti s použitím horolezeckej techniky.

Pevné ochranné oceľové siete sú už takmer ukotvené po celej šírke brala, následne ich budú zošívať a spájať. Technické práce na brale majú zabrániť padaniu kameňov, ktoré je spôsobené najmä poveternostnými podmienkami v regióne, keď zimy bývajú veľmi chladné s teplotami výrazne pod nulou a potom nastávajú výrazne oteplenia,“ popísala práce hovorkyňa ŽSK.

Nestabilný úsek

Žilinský kraj začal aj s prípravnými prácami na sanáciu vonkajšieho brala. „Aktuálne sa odstraňujú náletové dreviny a voľné úlomky skál, k dnešnému dňu sú prípravné práce ukončené na 80 percent. Nestabilný je úsek centrálnej časti skalnatého masívu. Ochrániť treba nielen turistov, ale aj zamestnancov múzea. Sanačné práce na vonkajšom brale budú preto pokračovať aj v nasledujúcom roku a budú ich robiť po etapách,“ povedala na margo sanácie predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Z dôvodu prác sú niektoré časti Oravského hradu pre návštevníkov neprístupné. Obmedzenia sa týkajú trasy základného okruhu, do ukončenia prác bude uzavretá najvyššia časť hradu Citadela a expozícia justície a etnografická expozícia.

Zdroj: Webnoviny.sk – Oravský hrad chcú zachovať pre ďalšie generácie, na sanáciu rizikových brál dajú státisíce eur © SITA Všetky práva vyhradené.