Operácia v sýrskom Idlibe je len otázkou času, uviedol to turecký prezident Erdogan

Správy Svet

19.2.2020 (Webnoviny.sk) – Je „len otázkou času“, než Turecko spustí operáciu s cieľom zastaviť útoky sýrskej armády v provincii Idlib, ktorá je v rukách povstalcov. Uviedol to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

V najnovšom prejave varoval, že je odhodlaný premeniť pohraničnú oblasť na bezpečné miesto pre Sýriu i turecký ľud, a to „za každú cenu“.

Ofenzíva vyhnala z domovov tisícky civilistov

Sýrska vláda a jeho hlavný spojenec Rusko odmietli požiadavku na stiahnutie sa za líniu dohodnutú v rámci prímeria v roku 2018. Ich ofenzíva od 1. decembra vyhnala z domovov už približne 900-tisíc civilistov.

Stovky ďalších odvtedy zahynuli, pričom prevažná väčšina sa stala obeťami útokov sýrskych vládnych síl a ich spojencov, uviedla Organizácia Spojených národov. Malé deti v dôsledku konfliktu tiež umierajú od zimy.

Ľudia sa snažia dostať do bezpečia

„Násilnosti sa približujú k husto zaľudneným oblastiam. Ľudia utekajú v mrazivých teplotách, aby sa dostali do bezpečia, čo je čoraz obtiažnejšie,“ povedal v pondelok v tejto súvislosti novinárom hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

Viac k témam: Idlib, sýrska armáda
Zdroj: Webnoviny.sk – Operácia v sýrskom Idlibe je len otázkou času, uviedol to turecký prezident Erdogan © SITA Všetky práva vyhradené.