Ombudsmanka Patakyová sa stretla s prezidentkou, kľúčovou témou rozhovoru bolo dodržiavanie práv seniorov

Slovensko Správy

19.2.2020 (Webnoviny.sk) – Dodržiavanie práv seniorov bolo kľúčovou témou stretnutia verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ombudsmanka o tom informovala na sociálnej sieti.

Po stretnutí v Kancelárii verejnej ochrankyne práv spoločne navštívili zariadenie pre seniorov v Borskom Mikuláši.

Dodržiavanie práv seniorov

„Kľúčovou a zásadnou témou nášho stretnutia bola moja správa o dodržiavaní základných práv a slobôd v zariadeniach pre seniorov. Pani prezidentke som prezentovala svoje zistenia, akými sú napríklad chýbajúca ochrana súkromia seniorov v zariadeniach či inštitucionálna kultúra, ktorá v nich prevláda,“ informuje Patakyová.

Diskutovali aj o vymožiteľnosti práva a spravodlivosti na Slovensku, kde ombudsmanka poukázala na to, že najviac podnetov, ktoré sú do kancelárie posielané, sa týkajú zbytočných prieťahov v súdnych konaniach.

Zároveň v tejto oblasti konštatujú každý rok najviac porušení základných práv.

Venovali sa aj otázke životného prostredia

Venovali sa tiež ochrane práva na priaznivé životné prostredie, ktoré je podľa Patakyovej mimoriadne urgentné v kontexte celosvetovej klimatickej krízy, ale aj v rámci problémov týkajúcich sa Slovenska.

„V súvislosti s tým som pani prezidentku informovala, že v kancelárii aktuálne spúšťame prieskum zameraný na problematiku nepriaznivého vplyvu a ohrozenia PCB látkami,“ dodala.

Fotogaléria: Zuzana Čaputová

Viac k témam: ombudsmanka, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ombudsmanka Patakyová sa stretla s prezidentkou, kľúčovou témou rozhovoru bolo dodržiavanie práv seniorov © SITA Všetky práva vyhradené.