Nemecko zníži počet vojakov v Iraku, časť z nich presunie do Jordánska a Kuvajtu

Správy Svet

7.1.2020 (Webnoviny.sk) – Nemecko plánuje presunúť časť svojho malého vojenského kontingentu v Iraku do susedného Jordánska a Kuvajtu. Dôvodom je napätie súvisiace s minulotýždňovým zabitím iránskeho generála pri nálete v Bagdade, informovala v utorok nemecká tlačová agentúra dpa.

Usmrtenie veliteľa jednotiek Kuds iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního prudko zvýšilo napätie v regióne a vystupňovalo už aj tak vážnu krízu vo vzťahoch medzi Washingtonom a Teheránom.

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová a minister zahraničia Heiko Maas oznámili nemeckým poslancom, že počet ich vojakov na irackých základniach v Bagdade a Tádží sa „dočasne zníži“, uviedla agentúra. Rokovania o pokračovaní misie zameranej na cvičenie irackých vojakov však budú podľa oboch ministrov pokračovať.

Nemecko má v Iraku približne 120 vojakov. Väčšina sa však nenachádza v Bagdade a Tádží, ale na iných miestach v krajine.

Viac k témam: nemeckí vojaci, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko zníži počet vojakov v Iraku, časť z nich presunie do Jordánska a Kuvajtu © SITA Všetky práva vyhradené.