NATO vyzvalo na zdržanlivosť a deeskaláciu napätia, nový konflikt nikto nechce

Správy Svet

6.1.2020 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) vyzval na zdržanlivosť v súvislosti s napätím medzi Spojenými štátmi americkými a Iránom, ktoré medzi krajinami panuje po tom, čo americký nálet zabil vysokopostaveného iránskeho generála.

Jens Stoltenberg v pondelok predsedal mimoriadnym rokovaniam medzi veľvyslancami NATO v Bruseli. Ako sa po nich vyjadril, 29 spojeneckých štátov vyzvalo na zdržanlivosť a deeskaláciu, pretože „nový konflikt nie je v záujme nikoho“.

Zároveň tiež uviedol, že členské štáty aliancie zdôraznili ich dlhodobé „obavy o destabilizujúcich aktivitách Iránu v širšom regióne Blízkeho východu“.

Stoltenberg okrem iného povedal, že mu viacerí americkí zástupcovia vysvetlili „odôvodnenie“ rozhodnutia administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa zabiť veliteľa elitných jednotiek Kuds iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního.

Detaily však neposkytol a na margo toho, aké obavy panujú v NATO pre tento jednostranný krok Spojených štátov povedal len, že to bolo ich rozhodnutie.

Viac k témam: Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO vyzvalo na zdržanlivosť a deeskaláciu napätia, nový konflikt nikto nechce © SITA Všetky práva vyhradené.