NATO by sa mohlo viac angažovať na Blízkom východe, od Trumpa je to však neočakávaná požiadavka

Správy Svet

9.1.2020 (Webnoviny.sk) – Prezident Donald Trump žiada Severoatlantickú alianciu, aby sa viac angažovala na Blízkom východe. Je to pritom dosť neočakávaná požiadavka od prezidenta, ktorý v minulosti spochybnil relevanciu transatlantickej aliancie a rozchádza sa v názoroch na prístup k Iránu s niektorými jej členmi.

Trump nespresnil, aké ďalšie angažovanie sa od 29-člennej organizácie očakáva. Avšak v decembri vyzval svojich spojencov z NATO, aby spravili viac pre boj proti zvyškom Islamského štátu a zopakoval aj svoju dlhodobú požiadavku, aby prijali späť zahraničných bojovníkov zo svojich krajín a súdili ich doma.

“Požiadam NATO, aby sa viac zapojilo do blízkovýchodného procesu,“ povedal v stredu v prvom verejnom vyjadrení k iránskym útokom na iracké základne. Raketové útoky si nevyžiadali žiadne obete na strane amerických ani irackých vojakov.

Trump v stredu telefonicky diskutoval o situácii aj s generálnym tajomníkom aliancie Jensom Stoltenbergom. „Dohodli sa na tom, že NATO by mohlo viac prispieť k regionálnej stabilite a boju proti medzinárodnému terorizmu,“ uviedla aliancia vo vyhlásení. Stoltenberg predtým iránsky raketový útok na americké jednotky v Iraku odsúdil a dodal, že vývoj udalostí sledujú.

Viac k témam: Blízky východ, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO by sa mohlo viac angažovať na Blízkom východe, od Trumpa je to však neočakávaná požiadavka © SITA Všetky práva vyhradené.