Našli otvorený hrob Reinharda Heydricha, ktorý zomrel po atentáte československých výsadkárov

Správy Svet

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – V Berlíne niekto otvoril hrob niekdajšieho zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, ktorý zomrel v roku 1942 po atentáte československých výsadkárov. Otvorený hrob na Cintoríne invalidov našiel vo štvrtok jeden z tamojších zamestnancov. Ako informovala polícia, páchateľ alebo páchatelia z neho neodniesli ostatky.

O jeho umiestnení však museli mať interné informácie, pretože prominentní nacistickí predstavitelia nemajú označené hroby. Toto opatrenie prijali po druhej svetovej vojne spojenecké okupačné sily, aby zabránili nacistickým sympatizantom v ich uctievaní. Zneuctenie hrobu je v Nemecku postihnuteľné zákonom.

Hrob nacistu Wessela

Podobný prípad sa už stal v Berlíne v roku 2000, keď ľavicová skupina otvorila hrob, o ktorom tvrdila, že patril nacistovi Horstovi Wesselovi. Toho zavraždili v roku 1930 a nacistický režim z neho spravil mučeníka.

Spomínaná skupina tvrdila, že hodila Wesselovi lebku do rieky Spréva. To však polícia zamietla s tým, že hrob, ktorý otvorili patril Wesselovmu otcovi a ostatky zostali neporušené.

Atentát výsadkárov

Reinhard Heydrich bol jedným z kľúčových organizátorov holokaustu, spolupracoval s Heinrichom Himmlerom a šéfoval Hlavnému úradu ríšskej bezpečnosti.

Ako zastupujúci protektor protektorátu Čechy a Morava pôsobil do mája 1942, keď na neho v Prahe vykonali československí výsadkári atentát, na následky ktorého o niekoľko dní neskôr zomrel. Nacisti sa za jeho smrť pomstili vypálením obce Lidice.

Zdroj: Webnoviny.sk – Našli otvorený hrob Reinharda Heydricha, ktorý zomrel po atentáte československých výsadkárov © SITA Všetky práva vyhradené.