Najvyšší súd USA povolil prvú federálnu popravu od roku 2003, väzňom nepomohli ani protesty

Správy Svet

14.7.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd v Spojených štátoch amerických povolil plánovanú prvú popravu na federálnej úrovni od roku 2003. Zároveň zrušil rozhodnutie federálneho odvolacieho súdu vo Washingtone, D.C., ktorý popravu v pondelok odložil.

Daniel Lewis Lee z Yukonu v štáte Oklahoma mal dostať smrtiacu injekciu vo federálnej väznici v Indiane v pondelok o 16:00 miestneho času. Odsúdili ho za vraždu obchodníka so zbraňami Williama Muellera, jeho manželky Nancy a ich osemročnej dcéry Sarah z roku 1996.

Sudkyňa Tanya Chutkan však v pondelok ráno vykonanie trestu odložila a vyhlásila, že väzni predložili dôkazy o tom, že vládny plán použiť na popravu pentobarbital „predstavuje neústavné vážne riziko veľkej bolesti“.

Väzni, ktorým predtým podali túto látku, utrpeli „rýchly pľúcny edém“, ktorý narúša dýchanie a je podobný pocitu topenia alebo škrtenia. Väzni navrhli, aby úrady na začiatku procesu použili opiáty či lieky proti úzkosti, alebo úplne inú metódu – popravčiu čatu.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa voči tomuto rozhodnutiu následne odvolala.  Najvyšší súd najnovšie rozhodol v pomere 5 : 4, že popravu môžu vykonať. Podľa súdnych dokumentov by sa tak malo stať v utorok o 04:00 tamojšieho času.

Viac k témam: poprava, trest smrti, väzni
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd USA povolil prvú federálnu popravu od roku 2003, väzňom nepomohli ani protesty © SITA Všetky práva vyhradené.