Najvyšší súd opätovne prejedná kauzu Devín banka, obžalovaní neprijali udelené tresty

Slovensko Správy

14.8.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) vytýčil na 9. septembra verejné zasadnutie, na ktorom má opätovne prejednať kauzu známu ako Devín banka. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v tomto prípade 27. apríla tohto roku pätici obžalovaných uložil podmienečné tresty.

Bývalého generálneho riaditeľa banky Ľubomíra K. a ďalšie štyri osoby uznal súd za vinných z trestných činov pokusu o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, pokračovacieho trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom a trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom.

Sprenevera a úverový podvod

Všetkým piatim obžalovaným súd zároveň uložil dvojročné podmienečné tresty s rôznou dobou odkladu. V štyroch prípadoch tiež obžalovaným uložil trest zákazu činnosti vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov. Proti rozhodnutiu sa obžalovaní odvolali.

Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír K. a štyria ďalší spoluobžalovaní boli stíhaní vo veci úložiek a zmeniek z roku 2001, úverov ruským a slovenským firmám a k ďalším skutočnostiam z obdobia, ktoré predchádzalo vyhláseniu nútenej správy nad Devín bankou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žaloval obžalovaných ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod.

Senát na pracovisku ŠTS v Banskej Bystrici v máji 2018 pôvodne šiestich obžalovaných oslobodil spod obžaloby, pretože skutky podľa verdiktu neboli trestným činom. Prokurátor ÚŠP sa voči rozsudku odvolal. V októbri 2019 NS SR potvrdil pre jednu osobu, konkrétne Janu K., oslobodzujúci rozsudok. U ostatných obžalovaných zrušil napadnutý rozsudok a vrátil vec na prerokovanie a rozhodnutie ŠTS.

Škoda za viac ako 70 miliónov eur

Medzi obžalovanými boli dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky Ľubomír K. a Pavel R., exšéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby páchali trestnú činnosť v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu za viac ako 70 miliónov eur. Devín banka skončila po tom, ako na ňu Národná banka Slovenska uvalila nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS, preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti Viliam Ž. a Jana K.

Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 uzavrela banka s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie. Štát ju však bez toho, aby namietal výšku náhrady, odmietol vyplatiť.

Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad ňou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených približne 11,6 miliardy slovenských korún.

Viac k témam: Devín banka
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd opätovne prejedná kauzu Devín banka, obžalovaní neprijali udelené tresty © SITA Všetky práva vyhradené.