Nadácia Zastavme korupciu vyzýva Matoviča, aby čo najskôr sfunkčnil nový protikorupčný úrad

Slovensko Správy

2.4.2020 (Webnoviny.sk) – Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by mal v najbližšej dobe sfunkčniť Úrad na ochranu oznamovateľov korupcie. Listom ho o to požiadala Nadácia Zastavme korupciu. Mimovládka o tom informovala na svojom profile na sociálnej sieti.

Matovič by podľa nadácie mohol vybrať nového predsedu spomedzi úspešných kandidátov, ktorí v minulosti prešli výberovým procesom, a to vrátane verejného vypočutia. Ide o Zuzanu Dlugošovú a Martina Rajňáka. Úrad by sa tak stal funkčným. Pôvodne mala obsadenie tohto postu vyriešiť predchádzajúca vláda expremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Nadácia adresovala Matovičovi list

„Na Slovensku má vzniknúť dôležitá inštitúcia, ktorá má šancu reálne pomôcť v boji s korupciou. Ani po roku od rozhodnutia zriadiť takýto úrad ho však nemáme. Predošlá vláda a poslanci si totiž nevedeli vybrať z dobrých kandidátov a v dvoch kolách nikoho nezvolili. V liste sme preto vyzvali vládu, aby posúrila novú voľbu predsedu, ktorý snáď už čoskoro nový úrad naštartuje,“ píše nadácia.

Ak by Matovič vypočul žiadosť nadácie, definitívne by nového šéfa volili poslanci v Národnej rade SR (NR SR). Podľa organizácie je post šéfa úradu kľúčový.

„Sme presvedčení, že Úrad na ochranu oznamovateľov je inštitúciou, ktorá môže výrazne prispieť v boji proti korupcii na Slovensku,“ dodali predstavitelia Zastavme korupciu.

Poslanci nevedeli vybrať nového predsedu

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave. Na jeho čele má byť predseda, ktorého volí a odvoláva NR SR spomedzi kandidátov navrhnutých vládou.

Uchádzači absolvujú verejné vypočutie a hodnotenie komisie, do ktorej navrhuje po jednom členovi prezident, vláda, verejná ochrankyňa práv, Rada pre štátnu službu a poradný orgán vlády v oblasti mimovládnych organizácií a rozvoja občianskej spoločnosti.

Výberová komisia na jar minulého roka z 11 kandidátov odporučila právničku Zuzanu Dlugošovú a úradníčku Moniku Filipovú. Ich nomináciu odobrila aj vláda, v júni 2019 však ani jedna z nich nezískala potrebný počet hlasov.

V októbri preto nasledovalo druhé verejné vypočutie, pričom komisia spomedzi deviatich kandidátov vybrala opäť Dlugošovú a analytika Najvyššieho kontrolného úradu Martina Rajňáka. Poslanci NR SR však neboli schopní zvoliť ani jedného z nich.

Viac k témam: korupcia, Nadácia Zastavme korupciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Nadácia Zastavme korupciu vyzýva Matoviča, aby čo najskôr sfunkčnil nový protikorupčný úrad © SITA Všetky práva vyhradené.